سرطان استخوان و روشهای درمان آن

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

سرطان استخوان و روشهای درمان آن

سرطان استخوان، سرطان نادری است که در درون یاخته های استخوانی شکل می گیرد. استخوان ها به عنوان چهارچوب ساپورت بدن، سازه ای را تشکیل می دهند و شکل بدن را می سازند که این خود به مانند نگهدارنده ای برای ماهیچه ها برای ایجاد حرکت است و نیز از ارگان های درونی بدن حفاظت می کند

بیشتر استخوان ها توخالی هستند و تشکیل شده اند از یک بخش سخت بیرونی (که ترکیبات کلسیم در آن رسوب می کند)، یک بافت داخلی اسفنجی که مغز استخوان را نگه می دارد (که یاخته های خونی را می سازد و نیز آنها را ذخیره می کند) و غضروف در هر سر استخوان (که به مانند بالشتکی در بین استخوان ها عمل می کند). خود استخوان سه نوع یاخته دارد: یاخته استخوان ساز، یاخته osteocyte (که به نگهداری استخوان کمک می کند) و یاخته osteoclasts (که استخوان را تقسیم بندی می کند).

روشهای درمانی سرطان استخوان

 جراحی با نگه داشتن عضو- با این روش، جراحان سرطان استخوان و مقداری از بافت سالم پیرامونی را برمی دارند اما مقداری از استخوان را باقی می گذارند تا بازو یا ساق پا را خفظ کنند. این نوع از جراحی سرطان استخوان را می توان برای حفظ اعضاء در تقریبا ۹۰ درصد از موارد بکار برد. برای حفظ بهره برداری از بازو یا پا، شرکت در برنامه بازتوانی پس از جراحی، بسیار اهمیت دارد.
قطع عضو- در این جراحی، همه یا بخشی از ساق پا یا بازو که تومور در آن قرار دارد، قطع می شود. پس از جراحی، بیمار آماده می شود تا یک اندام مصنوعی برای او فراهم شود. درحالی که از قطع عضو به عنوان روش اصلی برای درمان سرطان استخوان استفاده می شود، پیشرفت در تکنیک های جراحی، توانایی حفظ اندام مربوطه را افزایش داده است و هم اکنون این نوع جراحی سرطان استخوان معمولا برای مواردی استفاده می شود که عصب های اصلی، شاهرگ ها و یا ماهیچه ها تحت تاثیر تومور قرار گرفته اند و باید برداشته شوند.
جراحی سرطان استخوان در دیگر مناطق بدن- هنگامی که سرطان استخوان در مناطقی بجز بازو یا ساق پا پیش می آید، ممکنست جراحان از تکنیک های گوناگونی برای برداشتن تومور و پرکردن جای آن استفاده کنند. Curettage روشی است که جراح یاخته های سرطانی را پاک می کند اما بخش کامل استخوان از قبیل کاسه سر و ستون فقرات را که شاید تومورها در برخی از جاهای آن باشند، برنمی دارد. پس از انجام این نوع جراحی سرطان استخوان، می توان از نیتروژن مایع برای از بین بردن همه یاخته های باقیمانده تومور استفاده کرد. می توان از پیوند استخوان یا سیمان ویژه برای پرکردن حفره درون استخوان بهره گرفت.
جراحی بازسازی- جراحان از تکنیک های پیشرفته ای برای تغییر شکل یا بازسازی بخشی از بدن که با جراحی قبلی تغییر یافته است، استفاده می کنند.
جراحی برای از بین بردن جابجایی سرطان- ممکنست که گاهی از جراحی برای برطرف کردن جابجایی ناشی از گسترش سرطان به شش ها یا دیگر اندام ها استفاده شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *