زخم های باز دست و هماتوم ناخن

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

زخم های باز دست و هماتوم ناخن

زخم های باز دست ۷۵ درصد آسیب های ناشی از کار در کارخانه ها را تشکیل می دهد و در کشورهای صنعتی تعداد آنها قابل ملاحظه است (۵/۱ میلیون مورد در سال در آمریکا).

با توجه به اینکه زخم های باز دست ظاهراً ناچیز به نظر می رسند بیماران اکثراً در درمانگاهها و بخش فوریتهای پزشکی به وسیله پزشکان جوان و کم تجربه معالجه می شوند و این کار ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی بر جای گذارد. به همین جهت بهتراست بیماران با زخم های باز دست هر چه زودتر به وسیله پزشک متخصص معاینه و معالجه شوند.

قبل از هرگونه درمان باید معاینه دقیق از بیمار با زخم های باز دست به عمل آید تا به وسعت آسیب پی برده شود. در بعضی موارد گرچه زخم کوچک و سطحی به نظر می رسد ولی میزان ضایعه خیلی زیاد است. از کاوش زخم های باز دست به وسیله سوند و یا پنس باید جداً خودداری شود. نتیجه معاینه باید به طور دقیق در پرونده بیمار مبلا به زخم های باز دست منعکس شود. رادیوگرافی دست برای بررسی شکستگی ها و در رفتگیها و وجود جسم خارجی ضروری است.

در مواردی که زخم های باز دست وسیع باشد بیمار باید حتماً در اطاق عمل (نه درمانگاه و اطاق عمل فوریتهای پزشکی) معالجه شود. بهتر است برای اینجام عمل از بیهوشی عمومی استفاده شود ولی می توان ازبلوک بالای ترقوه و یا بلوک زیر بغلی و به ندرت از بلوک مچ دست و یا حتی از بلوک انگشت هم استفاده کرد.

در ضمن عمل زخم های باز دست بهتر است از تورنیکه استفاده شود زیرا به عقیده بلانت همان طور که نمی توان ساعت را در ظرفی پر از جوهر تعمیر کرد، ضایعه دست را نیز نمی توان در محیطی پر از خون ترمیم کرد. در پایان لازم است تورنیکه آزاد شود و نقاط خونریزی دهنده به دقت مهار شوند.

شستشوی زخم های باز دست باید به طور کامل و با دقت انجام گیرد و از به کار بردن مواد محرک مثل تنتور یُد و الکل اجتناب شود. پاکسازی پوست از بافتهای مرده باید به حداقل مممکن انجام گیرد.

در مواردی که زخم های باز دست تمیز نباشد ترمیم کلیه آسیب های دست در یک جلسه امکان ندارد و ابتدا باید شکستگی را ثابت کرد و زخم ها را بست و پس از بهبود زخم در مراحل بعدی به ترمیم اعصاب و وترها پرداخت. بستن زخم ممکن است به طور اولیه امکان پذیر باشد، ولی اگر امکان نداشت می توان از پیوند پوست یا گذاشتن فلاپ استفاده کرد.

بی حرکت کردن دست بعد از عمل جراحی حایز اهمیت فراوان است. بعد از آنکه زخم با گاز استریل پوشانده شد، تعداد گاز باز شده، و یا پنبه استریل در کف دست بیمار می گذارندو آن را با باندکشی می بندند، سپس یک ناودان گچی برای بی حرکت کردن آن به کار می برند. دست باید در وضعیتی گذاشته شود که مفصل کف دستی-انگشتی با زاویه ۹۰ درجه خم و مفصل ابتدایی انگشت کاملاً راست باشد تا از سفت شدن مفصل جلوگیری شود.

تجویز آنتی بیوتیک باید بلافاصله بعد از دیدن زخم های باز دست در بخش فوریتهای پزشکی آغازشود و تا یک هفته بعد از عمل و در صورت لزوم به مدت بیشتری ادامه یابد و بهتر است از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف استفاده شود. در صورت لزوم باید به بیمار سرم و واکسن ضد کزاز تزریق شود.

بعد از عمل باید دست را بالا نگه داشت. در صورت تمیز بودن زخم، وضعیت آن باید یک هفته بعد از عمل دست بررسی شود.

زخم های باز دست و هماتوم ناخن

هماتوم زیر ناخن

هماتوم ناخن در اثر ضربه به ناخن مانند لگن در فوتبال یا اثابت چکش به ناخن دست خونریزی در زیر بستر ناخن اتفاق می افتد که می تواند همراه با شکستگی بند دیستال باشد. بنابراین تهیه رادیوگرافی در این موارد الزامی است. در صورتی که هماتوم ناخن بیش از ۵۰% سطح ناخن را اشغال کند و یا همراه با درد شدید باشد به کمک یک سر سوزن هماتوم زیر ناخن را تخلیه می کنیم.

خونريزى زير ناخن یا هماتوم ناخن معمولاً در اثر ضربه به ناخن يا گير کردن انگشت هنگام بستن در يا کشو، ايجاد مى‌شود. هماتوم ناخن منجر به ايجاد يک لکهٔ آبى متمايل به قرمز زير ناخن مى‌‌شود که به مرور زمان سياه مى‌گردد. اين تجمع خون هنگامى که فشار مايع ناشى از نشت خون ناخن را از بستر خود جدا مى‌کند، مى‌تواند خيلى دردناک باشد.

تروما به صفحه ناخن ممكن است سبب خونريزي فوري و درد شود

خونريزي و هماتوم ناخن مي توانى سبب جداشدگي ناخن شده و درد بيشتري ايجاد مي كند

ساده‌ترين راه درمان هماتوم ناخن صاف کردن يک گيرهٔ کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است. سپس به ‌دقت نوک گداختهٔ گيرهٔ غذا را روى مرکز ناحيهٔ تغيير رنگ داده قرار دهيد تا ناخن را بسوزاند و از ميان آن عبور کند. به اين ترتيب سوراخ ‌ريزى ايجاد مى‌شود که خون از ميان آن خارج مى‌شود. در مدتى‌که ناخن رشد مى‌کند و اين سوراخ به لبهٔ خارجى ناخن تغيير مکان مى‌دهد، کل ناخن را براى پيشگيرى از عفونت پاکيزه نگه داريد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *