روش مراقبت از پا در بیماران دیابتی

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

زخم‌های دیابت و روش‌های جلوگیری از آن

بعضی افراد مبتلا به دیابت، در پاها زخم‌هایی پیدا می‌کنند که مستعد عفونت است و دیر بهبود می‌یابد و ممکن است شدیدتر هم بشود. زخم پا در بیماران دیابتی شایع‌تر است زیرا :

حساسیت پوست پا در این بیماران کاهش می‌یابد. اعصاب پوست در این بیماران به خوبی کار نمی‌کند، زیرا بالابودن قندخون با گذشت زمان به اعصاب آسیب می‌رساند. این یکی از عوارض دیابت است که به آن نوروپاتی محیطی دیابت گفته می‌شود.

رگ‌های خونی منتهی به پا در این بیماران باریک می‌شود. بنابراین خون کمتری به پا می‌رسد و پوست پا به خوبی تغذیه نمی‌شود، در نتیجه پوست آسیب‌پذیرتر می‌شود. در این حالت اگر خراش یا زخمی در پا ایجاد شود دیرتر از معمول بهبود می‌یابد.

روش مراقبت از پا در بیماران دیابتی

تحقیقات نشان داده است بیمارانی که از به درستی از پاهایشان مراقبت می‌کنند و آنها را از آسیب دورنگه می‌دارند، کمتر دچار زخم‌های طولانی مدت پا می‌شوند. روش‌های مراقبت صحیح از پا در بیماران دیابتی:

• هر روز پاها و بین انگشتان را بازبینی کنید. اگر خودتان نمی‌توانید باید از کسی کمک بگیرید.

• اگر خراش، سرخی یا خونریزی در پا دیدید، و نمی‌دانستید که چه باید بکنید، به پزشک‌تان مراجعه کنید.

• اگر میخچه، پینه یا زگیل گوشتی در پاهایتان دارید، خود درمانی نکنید. این موارد باید توسط پزشک برداشته شود. به ویژه از محلول‌های اسیدی برای از بین بردن میخچه استفاده نکنید.

• از کرم مرطوب کننده برای جلوگیری از ترک‌خوردگی پاهایتان استفاده کنید. البته بین انگشتان یا هر جایی از پایتان که مرطوب است کرم نزنید، چون رطوبت بیش از حد ممکن است سبب عفونت و قارچ شود.

• ناخن‌هایتان را طوری بگیرید که شکل طبیعی آن در انتهای انگشت را حفظ شود. اما خیلی ناخن‌هایتان را کوتاه نکنید. از وسایل نوک تیز برای تمیز کردن اطراف ناخن‌ها استفاده نکنید. زیرا ممکن است خراش ایجاد کنند. اگر نمی‌توانید ناخن‌هایتان را کوتاه کنید، یعنی ممکن است بخشی از پوستتان را بگیرید، بهتر اس از کسی بخواهید تا ناخن‌هایتان را با احتیاط کوتاه کند.

• در منزل با پای برهنه راه نروید. چون ممکن است پایتان به چیزی برخورد کند و آسیب ببیند.

• همیشه همراه کفش، جوراب بپوشید. جوراب‌هایتان نباید تنگ باشد، زیرا گردش خون را کند می‌کند. کفش‌هایتان باید کاملاً راحت و اندازه‌ی پایتان باشد. از پوشیدن کفش نوک باریک یا تنگ خودداری کنید.

• نزدیک آتش ننشینید، از پتوی برقی یا بطری آب داغ برای گرم شدن پا استفاد نکنید، زیرا ممکن است سبب سوختگی پوست پا شود


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *