روشی جدید در درمان دیسک کمربا دستگاه لیزر دیود ۹۸۰

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

جراحی لیزری با دستگاه لیزر دیود ۹۸۰ روشی جدید در درمان دیسک کمر به صورت سرپایی است،عمل بدون بیهوشی و فقط با یک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود که دو ساعت پس از عمل بیمار ترخیص شده و پس از یک دوره نقاهت ۵ تا ۷ روزه به زندگی طبیعی بر می‌گردد.

دیسک‌ها قسمتی از ستون فقرات کمری هستند که شکلی کروی یا شبیه توپ دارند، هر دیسک از دو لایه تشکیل شده است. یک لایه خارجی (آنولوس) شبیه پوسته توپ که حالت سفت ولی انعطاف پذیر دارد و یک قسمت داخلی (نوکلئوس) که حالت ژله‌ای دارد.

ساختمان دیسک به نحوی است که وقتی بین دو مهره کمری قرار دارد، فشارهای وارد شده بر ستون فقرات را با حالت انعطاف پذیری خودش خنثی کند. فشار نامناسب بر دیسک‌ها سبب آسیب به آنها و بیرون زدگی قسمتی از دیسک می شود که این بیرون زدگی را فتق دیسک یا هرنیاسیون می‌گویند.

بیرون زدگی دیسک کمر فشاری را بر عصب‌های موجود در کانال نخاعی وارد می‌کند، فشار وارده سبب ایجاد علایمی به صورت کمردرد یا دردهایی با انتشار به اندام تحتانی به نام دردهای سیاتیکی می شود که به صورت درد، سوزش، بی حسی، سردی یا سوزن سوزن شدن در پاها نمایان می‌شود.

درد سیاتیکی ناشی از دیسک کمر شیوع بسیار زیادی دارد، از هر ۱۰۰۰ نفر ۵ نفر به این عارضه دچار می‌شوند. مسیر درمان این بیماری از درمان‌های دارویی، استراحت و فیزیوتراپی شروع می شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران در ۶ هفته اول بهبود می یابند.

زمانی که این دردها به درمان های اولیه مقاوم می شوند، جراحی باز قدم دوم درمان است که در آن قطعه ای از دیسک به منظور کاهش فشار مکانیکی که بر روی عصب وارد می کند از بدن خارج می شود.

جراحی‌های کم تهاجمی

 

وجود عوارض احتمالی در انجام عمل جراحی دیسک کمر باز و نیاز به بیهوشی در این روش و دوره نقاهت طولانی، پزشکان را بر آن داشت تا به روش های کم تهاجم در درمان دیسک کمر بیندیشند و روش هایی با استفاده از وسایل و تکنولوژی جدید با کمک وسایل تصویربرداری جهت عمل جراحی بسته دیسک کمر به کار گرفته شد.

جراحی‌های کم تهاجمی تحول عمده‌ای در کاهش عوارض عمل و پاسخ بهتر به درمان ایجاد کرده‌اند، گفت: دستگاه‌ها و روش‌هایی که در عمل بسته دیسک کمر به کار گرفته می‌شوند طیف وسیعی از دکپرسور، نوکلئوتوم، رادیوفرکونسی، کوبلیشن و پلاسما تا لیزر را شامل می شوند.

جدیدترین روش‌ها بر استفاده از طول موج هایی از لیزر تمرکز دارند که آسیبی به بافت‌های اطراف وارد نمی‌کنند و سبب کاهش فشار در داخل دیسک کمر می شوند.

استفاده از لیزر در جراحی بسته دیسک کمر از سال ۱۹۸۰ شروع شد و در سال ۱۹۹۱ انجمن غذا و داروی امریکا به عنوان روش موثر و بی عارضه در درمان دیسک کمر تایید شد. جدیدترین این لیزرها که در جراحی بسته دیسک استفاده می شوند بر طول موج ۹۸۰ نانومتر و توان ۱۰ وات طراحی شده اند که نور لیزر را از طریق فیبر نوری ۲۰۰ میکرونی که وارد دیسک می‌شود به محل بیرون زدگی دیسک کمر انتقال می دهند و سبب حذف قسمت بیرون زده دیسک بدون نیاز به جراحی باز می شوند.

درمان دیسک با دستگاه لیزر دیود۹۸۰

 

درمان دیسک کمر با دستگاه لیزر دیود ۹۸۰ قسمت عمده ناحیه میانی دیسک آب است و در دیسک‌هایی که دچار بیرون زدگی یا فتق می شوند، فشار قسمت داخلی دیسک سبب ایجاد این تغییر شده است، بنابراین هر گونه کاهشی در حجم داخلی سبب ایجاد یک فشار منفی در داخل دیسک و جمع شدن لایه‌های بیرون زده دیسک می شود.

در جراحی لیزری نیاز به باز کردن پوست نیست،مهره‌ها و فضای داخل بدن توسط وسیله تصویربرداری به نام فلوروسکوپ دیده می شود. عمل بدون بیهوشی و فقط با یک بی حسی موضعی انجام می شود.

وسیله‌ای شبیه یک سوزن بلند وارد قسمت میانی دیسک می شود و یک فیبر نوری ظریف از داخل این سوزن به قسمت میانی دیسک فرستاده می شود. با استفاده از نور لیزر قسمت داخل دیسک تبخیر شده و از حجم داخل دیسک کاسته می شود. فشار منفی ایجاد شده سبب جمع شدن ناحیه بیرون زده دیسک می شود.

۲ ساعت پس از عمل بیمار ترخیص شده و پس از یک دوره نقاهت ۵ تا ۷ روزه به زندگی طبیعی بر می گردد.

این روش در چه بیمارانی قابل انجام است؟

 

همه دیسک‌های بیرون زده با این روش قابل درمان نیستند. بیمارانی که دچار پارگی شدید دیسک یا جدا شدن قطعه‌ای از آن شده اند با این روش درمان نمی شوند.

بیمارانی که دچار ضعف ناگهانی حرکتی، جابجایی مهره یا اختلال کنترل ادرار و مدفوع شده اند، باید به صورت باز جراحی شوند. همچنین بیمارانی که قبلا تحت جراحی باز کمر قرار گرفته اند بهتر است از روش های بسته دیگری که در کلینیک‌های درد ارائه می شوند استفاده کنند.

درصد موفقیت این روش در درمان دیسک چقدر است؟

 

در مطالعات گسترده‌ای که انجام شده، بیماران تا ۸ سال پس از انجام عمل پیگیری شده اند که درصد موفقیت ۸۸ تا ۹۰ درصد است. این روش نسبت به روش هایی چون دکمپرشن و رادیوفرکونسی موفقیت بالاتری داشته است.

مزایای انجام این روش به انجام عمل باز

 

در استفاده از این روش هیچ گونه زخم یا آسیب بافتی ایجاد نمی شود ، انجام عمل به صورت سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن نیست، عوارض عمل نسبت به سایر روش ها کمتر است. عدم دستکاری استخوان مهره نیز از دیگر مزایای استفاده از این روش است و پس از عمل هیچ گونه چسبندگی (که گاه در سایر عمل‌ها به ویژه عمل‌های جراحی باز ممکن است ایجاد شود) بوجود نمی آید.

فعالیت کلینیک‌های درد طی چند سال اخیر توانسته در درمان بیماران مبتلا به کمردرد راهکارهای جدیدی را ایجاد نماید.

منبع: لیزردرمانی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *