روشهای درمان دیسک کمر

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

روشهای درمان دیسک کمر

امروزه روشهای متنوعی برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد. این روشها عبارتند از جراحی معمولی، جراحی میکروسکوپی، جراحی اندوسکوپی،  کوبولیشن و جراحی لیزری .

جراحی دیسک را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی  عمومی انجام داد. برای انجام این عمل معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و  برش کوچکی در پشت کمر داده می شود. در روش معمولی جراحی دیسک پس از باز  کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت می گردد. با برداشتن قسمتی از زوائد  خلفی لایه احاطه کننده اعصاب نخاعی و ریشه عصبی دیده می شوند. با کنار  کشیدن ریشه عصبی دیسک معیوب دیده شده و قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت  مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل عمل لایه به  لایه تا سطح پوست دوخته می شود.  در روش میکروسکوپیک یرش کوچکتر بوده و با  کمک میکروسکوپ بدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک خارج می‌شود. مزیت این روش  علاوه بر کوچکتر بودن برش جراحی و عدم آسیب به عناصر استخوانی این است که  با بزرگنمایی حاصل از میکروسکوپ احتمال آسیب به ریشه عصبی بسیار پایین است.

در روش اندوسکوپی هم برش بسیار کوچکی به موازات خط وسط داده  شده و با ورود اندوسکوپ جراح قطعه در رفته دیسک را پس از کنار زدن عضلات و  برداشتن لیگامان خارج می‌کند. بدلیل محدودیت در دید جراح امکان تخلیه  دیسک‌های شدید با این روش وجود ندارد .روشی که اغلب در بیماران بکار می‌رود روش جراحی میکروسکوپی است. این بیماران  یک روز قبل از عمل بستری می‌شوند.  کسانی که بیماری خاصی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا  بیماری‌های دیگر نداشته باشند می‌تونند روز عمل بستری شوند. این بیماران  باید به صورت ناشتا ساعت ۷ صبح به بیمارستان، قسمت پذیرش مراجعه نمایند. با انجام برخی آزمایشات و مشاوره‌های لازم بیمار آماده عمل می‌شود.

معمولا بیمار عصر روز عمل یا صبح فردا پس از ویزیت می‌تواند  بستر را ترک کرده و راه برود. راه اندازی با حضور نرس انجام می‌شود. پس از  راه اندازی و اطمینان از وضعیت عمومی وی، بیمار مرخص می‌شود. بیمار یک هفته در منزل استراحت نسبی دارد. ورزشهای لازم و میزان تحرک وی در هنگام ترخیص  به او گفته خواهد شد. پس از یک هفته بیمار در مطب یا کلینیک بیمارستان  ویزیت شده و دستورات لازم به او داده خواهد شد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *