راه های درمان انحنای ستون فقرات

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

گاهی انحناهای زودرس و پیش رونده ستون فقرات در کودکان و نوجوانان سبب میشود تا بیمار از قوانین طبیعی رشد برخوردار نشود و به درمان های تجویز شده نیز جواب مثبت ندهد بنابراین درمان افرادی که قبل از سن پنج سالگی دچار انحنا ستون فقرات میشوند متفاوت و پیچیده است و باید بسیار دقیق انجام شود. با بررسی دقیق رادیوگرافی موارد پیش رونده را از آنهائی که به مرور اصلاح میشوند می توان تشخیص داد.

ممکن است تشخیص های گوناگونی برای هر یک از کودکان بیمار مطرح شود که با متدهای خاص می توان نوع بیماری و روشهای درمان را تضمین کرد. با تصویر برداری MRI از سیستم اعصاب مرکزی تشخیص ضایعات نهفته سیستم اعصاب امکان پذیر است.

۱-درمان جراحی انحنای ستون فقرات

زمانیکه اقدام هائی نظیر بریس و گچ گیری برای جلوگیری از پیشرفت مؤثر نباشد باید بطور جدی یکی از روش های جراحی را انتخاب کرد تا بطور اساسی انحنا را اصلاح کرده و آن را هم زمان با رشد قفسه سینه و ستون فقرات تثبیت نمود.

جوش دادن خلفی ستون فقرات با و یا بدون وسیله (میله ها – قلاب ها- پیچ ها وغیره ….) همراه با ترکیبی از جراحی قلابی ستون فقرات از پیشرفت و تغیر شکل Crank shaftکه ممکن است در کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد جلوگیری کرد این نوع اعمال جراحی باعث کوتاهی پشت و قفسه سینه میش جوش دادن یک طرفه ستون فقرات Hemiepiphysiodesis تکنیک جراحی دیگری است که اجازه میدهد انحناء ستون فقرات بتدریج اصلاح شود و از پیشرفت انحناء جلوگیری نمایند.

این تکنیک در انحناهای مادر زادی ستون فقرات مؤثر است وقتی که رشد در دو طرف ستون فقرات مساوی نیست اصلاح تدریجی از این تکنیک انتظار می رود در این روش امکان پیشرفت معکوس انحنا وجود ندارد.

۲- درمان غیر جراحی انحنای ستون فقرات

که شامل مراقبتهای کلنیکی است و بیماران بطور دورهای و در زمان های مشخص مورد معاینه قرار می گیرند در صورتی که پیشرفت انحنای در معاینه کلینکی مشخص شود و با انجام رادیوگرافی تائید شود بریس یا اورتز مخصوص توصیه میشود تا بتوانیم انحناهای ستون فقرات را در دوران رشد کنترل نمائیم چنانچه این روش موفقیت آمیز نبود برای اصلاح و کنترل بیماری عمل جراحی توصیه میشود.

منبع:وبلاگ ستون فقرات


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *