دیسک کمر

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

دیسک غضروفی است که بین دو مهره قرار گرفته است و همچون فنری از فشار مهره بالایی کمر بە مهره پایینی جلوگیری بە عمل می‌آورد، اما زمانی دچار دیسک کمر می‌شویم که بە سبب ورزش سنگین، چاقی، تصادفات، موارد مادرزادی، جابه‌جایی مهره‌ها، آرتروز و بالابودن سن، دیسک دچار ضایعه شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و محتویات داخل آن خارج می‌زند.

البته جالب است بدانید این ساختار سبب جلوگیری از افتادن دیسک در نخاع و فشار روی اعصاب و در نهایت جلوگیری از اختلال اعصاب و فلج قسمتی از عصب می‌شود.دکتر توانا با تاکید بر این‌که خارج‌زدن دیسک بە واردشدن فشار بە ریشه‌های عصبی ناحیه کمر و درد شدید در قسمت فوقانی یا تحتانی کمر منجر می‌شود، می‌افزاید: البته شغل‌های سنگین، بعضی ورزش‌ها چون وزنه‌برداری، خم و راست‌شدن بسیار، بلندکردن اجسام سنگین، نشستن طولانی‌مدت و بە‌دنبال آن ضعف عضلات، زایمان‌های مکرر و افزایش وزن می‌تواند در ابتلا بە دیسک کمر بسیار موثر باشد.

جراحي ديسك كمر

امروزه روشهای متنوعی برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد. این روشها عبارتند از جراحی معمولی، جراحی میکروسکوپی، جراحی اندوسکوپی، کوبولیشن و جراحی لیزری .

جراحی دیسک را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای انجام این عمل معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر داده می شود. در روش معمولی جراحی دیسک پس از باز کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت می گردد. با برداشتن قسمتی از زوائد خلفی لایه احاطه کننده اعصاب نخاعی و ریشه عصبی دیده می شوند. با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک معیوب دیده شده و قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل عمل لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

در روش میکروسکوپیک برش کوچکتر بوده و با کمک میکروسکوپ بدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک خارج مي‌شود. مزيت اين روش علاوه بر كوچكتر بودن برش جراحي و عدم آسيب به عناصر استخواني اين است كه با بزرگنمايي حاصل از ميكروسكوپ احتمال آسيب به ريشه عصبي بسيار پايين است.

در روش اندوسكوپي هم برش بسيار كوچكي به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسكوپ جراح قطعه در رفته ديسك را پس از كنار زدن عضلات و برداشتن ليگامان خارج مي‌كند. بدليل محدوديت در ديد جراح امكان تخليه ديسك‌هاي شديد با اين روش وجود ندارد.

دو روش ديگر كه به كوبوليشن و ليزري معروفند مشابه يكديگرند. در اين دو روش بيمار بدون بيهوشي تحت عمل قرار مي‌گيرد. سوزن باريكي از كنار ستون فقرات وارد ديسك شده و سپس به كمك امواج RF يا ليزر هسته ديسك سوزانده يا تبخير شده و به اين ترتيب فشار داخلي ديسك كم شده و ورم ديسك از بين مي‌رود. اين دو روش براي مواردي كه ديسك دچار تورم شده مفيد هستند و نبايد براي كساني كه دچار پارگي ديسك شده‌اند استفاده شود


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *