دیسک کمر و جراحی آن

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

دیسک کمر چیست ؟

دیسک غضروفی است که بین دو مهره قرار گرفته است و همچون فنری از فشار مهره بالایی کمر بە مهره پایینی جلوگیری بە عمل می‌آورد، اما زمانی دچار دیسک کمر می‌شویم که بە سبب ورزش سنگین، چاقی، تصادفات، موارد مادرزادی، جابه‌جایی مهره‌ها، آرتروز و بالابودن سن، دیسک دچار ضایعه شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و محتویات داخل آن خارج می‌زند.

البته جالب است بدانید این ساختار سبب جلوگیری از افتادن دیسک در نخاع و فشار روی اعصاب و در نهایت جلوگیری از اختلال اعصاب و فلج قسمتی از عصب می‌شود.دکتر توانا با تاکید بر این‌که خارج‌زدن دیسک بە واردشدن فشار بە ریشه‌های عصبی ناحیه کمر و درد شدید در قسمت فوقانی یا تحتانی کمر منجر می‌شود، می‌افزاید: البته شغل‌های سنگین، بعضی ورزش‌ها چون وزنه‌برداری، خم و راست‌شدن بسیار، بلندکردن اجسام سنگین، نشستن طولانی‌مدت و بە‌دنبال آن ضعف عضلات، زایمان‌های مکرر و افزایش وزن می‌تواند در ابتلا بە دیسک کمر بسیار موثر باشد.

تمامی بیماریهای ناشی از دیسک کمر و گردن به صورت قطعی در ایران نیز قابل درمان است.

به یاد داشته باشید که جراحی دیسک کمر موجب درمان قطعی نمیشود و هدف از انجام آن فقط از بین بردن درد تیر کشنده اندام تحتانی است. این عمل جراحی تاثیری در روند مشکلاتی که در دیسک بین مهره ای یا مهره های کمری بوجود آمده ندارد و تاثیری هم در روند آینده دیسک و مهره ها ندارد.

بر اساس تحقیقی که روی موش‌ها انجام شده‌است، کاشت دیسک یک موجود زنده، می‌تواند درمان کمردرد باشد.

بافت زنده می‌تواند رشد و خود را با بدن میزبان سازگار کند و در نتیجه درمانی بهتر و طولانی‌مدت را به بار خواهد آورد.

می توان از سلول‌های مهره یک گوسفند استفاده کردد تا دیسکی شبیه به دیسک موش ساخت و آن را در ستون مهره‌های موش‌های آزمایشگاهی قرار داد. با گذشت ۶ ماه از این عمل جراحی، دیسک‌های کاشته شده درست مانند دیسک‌های اصلی در مقابل کشش و فشار تاب آوردند و از همه مهم‌تر با گذشت زمان دیسک‌ها بهتر شده و سلول‌های جدیدی ساخته و به مهره‌های کناری وصل شدند.

اگرچه این اقدامات روی موش انجام شده است اما این موضوع نشان می‌دهد که این عمل برای انسان نیز امکان‌پذیراست.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *