دیسك کمرچیست؟ و درمان آن چگونه است؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

دیسك ماده قابل انعطافی در بین مهره ها می باشد كه جلوی ضربه ناشی از ایستادن، نشستن و دویدن به مهره ها را می گیرد. هر دیسك از دو قسمت هسته دیسك كه در وسط قرار دارد و حلقه كه هسته را در بر میگیرد تشكیل شده است. درصورتیكه به این حلقه به علت فشار زیاد پاره شود، سبب بیرون زدگی هسته دیسك ، فشار به اعصاب نخاعی و درد در ناحیه كمر و پا می شود. در موارد شدید در صورت عدم درمان می تواند منجر به بی حسی و گزگز و حتی فلج اندامهای تحتانی شود.

دیسک های کمر

این درد باعث تخریب دیسک های بین مهره ها می گردد. به علت خراب شدن حلقه دور دیسک ها و جراحت ها و یا هر دوی این ها، تخریب دیسک اتفاق می افتد.

پارگی حلقه دور دیسک ها به نام سیاتیک خوانده می شود. درد سیاتیک در ناحیه کمر و باسن و پایین ساق پا است. سیاتیک با سوزن سوزن شدن و بی حسی همراه است. درد معمولا با حرکت کمر و حتی سرفه و عطسه کردن زیاد می شود. در موارد شدید، سیاتیک با بی اختیاری ادرار و مدفوع همراه است. درد سیاتیک معمولا یک طرف بدن می باشد (طرف راست یا چپ).

آسیب عصب را می توان از طریق الکترومیوگرام و NCV تشخیص داد. پارگی و فتق دیسک ها را به کمک MRI می توان تشخیص داد.

درمان شامل مصرف دارو برای کاهش درد و گرفتگی عضلات، تزریق کورتیزون اطراف نخاع، گرما دادن، ماساژ، صوت درمانی و استراحت کردن می باشد. اگر با این روش ها، بیمار بهبود نیافت، جراحی لازم است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *