در رفتگی و شکستگی ناحیه آرنج

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

در رفتگی و شکستگی ناحیه آرنج

در رفتگی سر استخوان رادیوس در بزرگسالان در اکثر موارد با شکستگی اولنا همراه است و در بخش شکستگی های ساعد بحث خواهد شد.

به ندرت در رفتگی سر استخوان رادیوس به تنهایی نیز دیده می شود که در اثر پروناسیون شدید ساعد به وجود می آید و با سوپیناسیون ساعد به راحتی جا انداخته می شود. این در رفتگی را باید در رفتگی مادرزادی سر استخوان رادیوس افتراق داد (در نوع مادرزادی سر استخوان گنبدی شکل است و در رفتگی غالباً دو طرفه است.)

تشخیص در رفتگی سر استخوان رادیوس در بزرگسالان

گاه اتفاق می افتد که بیمار در اثر ضربه آرنج دچار درد و تورم می شود و رادیوگرافی در رفتگی سر استخوان رادیوس را نشان می دهد. جراح سعی در جانداختن آن می کند، ولی موفق نمی شود، زیرا در حقیقت بیمار در رفتگی مادر زادی قدیمی داشته است و بعد دچار ضربه آرنج شده است و امکان جاانداختن آن وجود ندارد.

نیمه در رفتگی سر استخوان رادیوس در کودکان (Pulled Elbow)

این ضایعه که در کودکان ۳ تا ۴ ساله دیده می شود در اثر کشیده شدن آرنج موقعی که مادر سعی کرده است درست کودک را بگیرد و او را بلند کند (مثل پریدن از روی جوی آب) به وجود می آید. کودک به ناگهان از درد شدید آرنج شکایت می کند و قادر به حرکت دادن آرنج نیست و دست آسیب دیده را با دست دیگر نگه می دارد.

درمان نیمه در رفتگی سر استخوان رادیوس در کودکان

سوپیناسیون ساعد باعث جا افتادن نیمه در رفتگی و تسکین فوری درد می شود. گاه اتفاق می افتد که ضمن رادیوگرافی ارنج، رادیولوژیست ساعد را به خارج می گرداند که خود باعث جا افتادن نیمه در رفتگی و تسکین درد بیمار می شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *