در رفتگی مکرر کشکک زانو (Recurrent Dislocation of Patella)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

در رفتگی مکرر کشکک زانو

در رفتگی مکرر کشکک در دختران به مراتب شایع تر از پسران است.

عیوب مادرزادی زانو که در حقیقت عوامل مساعد کننده برای به وجود آمدن این بیماری هستند عبارتند از:

  • کم عمق بودن شیار بین کندیلهای ران
  • والگوس زانو
  • کم شدن ارتفاع کوندیل خارجی ران
  • طویل بودن وتر کشککی و بالا قرار گرفتن استخوان کشکک
  • چرخش غیر طبیعی استخوان درشت نی به خارج
  • اتصال غیر طبیعی وتر کشککی به استخوان درشت نی
  • نقص عضلانی اولیه
  • کوچک بودن کشکک و شلی عمومی رباطها.

ضربه اولیه که باعث دررفتگی کشکک می گردد موجب پارگی رتیناکولوم داخلی مفصل زانو می گردد و بعد از التیام، رتیناکولوم استحکام اولیه خود را نخواهد داشت و در صورت وجود یکی از عوامل زمینه ای ذکر شده، ضربه خفیف تری باعث در رفتگی کشکک زانو می گردد. تکرار این حالت باعث می گردد که در کوچکترین ضربه و حرکت غیرعادی در رفتگی کشکک ایجاد شده که به راحتی به جای اولیه خود بر می گردد. دررفتگی مکرر کشکک زانو سبب ضایعه غضروفی و پهن شدن کوندیل خارجی و تسهیل در رفتگی مکرر کشکک خواهد شد که عوارض دیررس آن، استئوآرتریت ثانویه زانو خواهد بود.

نشانه های در رفتگی مکرر کشکک

در رفتگی مکرر کشکک زانو معمولاً در دختران جوان دیده شده و به ندرت در کودکان دیده می شود. در رفتگی اولیه مکرر کشکک که در اثر ضربه به وجود آمده باعث تورم و تغییر مکان کشکک به خارج شده و جا انداختن آن سبب بهبودی علایم فوق می گردد. در مراحل بعدی ضربه های جزئی تر باعث در رفتگی شده و علایم آن خفیف تر از مرحله اول است. در مراحل پیشرفته چون کوچکترین ضربه و حرکت غیر عادی که ممکن است منجر به دررفتگی کشکک گردد وحشت دارد.
در معاینه زانو، حساسیت در قسمت داخلی کشکک یعنی محلی که رتیناکولوم پاره شده وجود دارد. فشار دادن کشکک به خارج برای بیمار بسیار ناراحت کننده بوده و باعث اظهار وحشت او می گردد و بیمار اظهار می دارد که درد و ناراحتی وی درست شبیه به حالتی که دچار دررفتگی کشکک می گردد. ممکن است کشکک بالاتر از معمول بوده یا کوچک باشد و یا بیمار شلی عمومی رباطها داشته باشد. در رادیوگرافی ممکن است Patella Alta کاهش ارتفاع کوندیل خارجی ران و یا تغییر شکلهای دیگر استخوانی دیده شود.

درمان در رفتگی مکرر کشکک

اگر عوامل مساعد کننده زمینه ای وجود نداشته باشد. درمان در رفتگی مکرر کشکک زانو عبارت از گچ گیری، تقویت عضله چهارسر و زانوبند می باشد. در صورت وجود عوامل مساعد کننده (والگوس زانو، چرخش- ساق و…) درمان دررفتگی کشکک زانو عبارت از بر طرف کردن و اصلاح تغییر شکلهای زمینه ای است.

مهمترین اصل درمانی Realign کردن مکانیزم اکستانسور زانو جهت اعاده بیومکانیک آن است که با توجه به سن و نوع تغییر شکل اعمال جراحی متعددی وجود دارد که بحث درباره آنها در این مختصر نمی گنجد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *