در رفتگی مفصل ( Dislocation)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

در رفتگی مفصل

اگر ضربه وارده به مفصل به قدری شدید باشد که باعث پارگی رباطهای نگهدارنده مفصل شود، سطوح مفصلی جابجا می شود و به اصطلاح، مفصل دچار در رفتگی می شود. چنانچه این جابجایی به اندازه ای باشد که مفصل دچار در رفتگی (Dislocation) شده ولی اگر جابجایی ایجاد شده باشد ولی سطوح مفصلی در تماس با هم باشند نیمه در رفتگی (Subluxation) در مفصل ایجاد شده است. در رفتگی ممکن است با شکستگی همراه باشد که به آن Fracture-Dislocation گفته می شود.

علائم در رفتگی مفصل

  • پس از وارد شدن ضربه، بیمار درد نسبتاً شدیدی احساس می کند و تغییر شکل مفصل در رفته مشهود است.
  • حرکات مفصلی شدیداً محدود و دردناک می شود.
  • در رفتگی مفصل ممکن است با آسیب های عروق و اعصاب و گاه با شکستگی همراه باشد. تشخیص این ضایعات و درج آن در پرونده بیمار قبل از جا انداختن در رفتگی مفصل ضروری است.

نشانه های رادیولوژیک در رفتگی مفصل

رادیوگرافی نوع در رفتگی مفصل را نشان می دهد. همچنین در صورت وجود Fracture-Dislocation، شکستگی نیز مشخص می گردد. در توضیح نوع در رفتگی مفصل همیشه وضعیت قطعه پایینی نسبت به قطعه بالایی، نوع در رفتگی را مشخص می کند. مثلاً در رفتگی قدامی شانه سر استخوان بازو در جلوی حفره گلنوئید استخوان کتف قرار دارد و در رفتگی خلفی مفصل ران، سر استخوان ران در عقب استابولوم قرار گرفته است.

درمان در رفتگی مفصل

مفصل در رفته را باید هر چه زودتر جا انداخت؛ این کار ممکن است پس از تزریق مسکن، بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام گیرد. جا انداختن در رفتگی مفصل به روش بسته در اکثر موارد امکان پذیر است. در صورت عدم موفقیت، مفصل در رفته را باید جااندازی در رفتگی مفصل به روش جراحی استفاده کرد. در هر حال پس از جا اندازی مفصل را به مدت ۳ تا ۴ هفته (تا التیام کامل کپسول مفصل) باید بی حرکت نمود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *