در رفتگی مفصل استرنوکلاویکولار (مفصلی در ناحیه شانه و سینه )

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

در رفتگی مفصل استرنوکلاویکولار

مفصل استرنوکلاویکولار از کنار هم قرار گرفتن استخوان استرنوم یا جناغ و استخوان کلاویکل یا ترقوه تشکیل شده است.

علت در رفتگی مفصل استرنوکلاویکولار

این در رفتگی که به مراتب کمتر از دررفتگی آکرومیوکلاویکولاراست، بیشتر در اثر زمین خوردن روی شانه که فشار به درون و بالا وارد می شود به وجود می آید. در رفتگی بیشتر قدامی است ولی گاهی در رفتگی خلفی پیش می آید که روی عناصر حیاتی فشار می آورد و باعث ناراحتی بیمار می شود.

نشانه ها و علائم در رفتگی مفصل استرنوکلاویکولار

در مشاهده، تورم و برجستگی در انتهای درونی استخوان ترقوه در مقایسه با طرف مقابل مشهود است. در لمس انتهای درونی استخوان ترقوه حساس و دردناک است.
حرکات شانه تا اندازه ای محدود و دردناک است. در رفتگی خلفی که غالباً در اثر ضربه مستقیم به وجود می آید و با شکستگی دنده های بالایی همراه است، ممکن است روی سیاهرگ بی نام (Innominate Vein) و یا نای فشار آورد. در این موارد جا انداختن فوری این مفصل ضروری است. به علت اشکال در تفسیر عکس رادیولوژک، کمک قابل ملاحظه ای به تشخیص نیم کند. درموارد اشکال در تشخیص CT اسکن به تشخیص کمک می کند.

درمان در رفتگی مفصل استرنوکلاویکولار

اگر در رفتگی مفصل استرنوکلاویکولار به سمت آنتریور باشد معمولاً احتیاج به اقدام خاصی نمی باشد و بیمار علائم زیادی در آینده پیدا نمی کند (Skillfull neglect). اما اگر در رفتگی به سمت عقب باشد، به علت فشار بر روی عروق سابکلاوین بهتر است جااندازی برای بیمار انجام شود. به علت نزدیکی با عروق حیاتی بهتر است وسیله های ارتوپدی مانند پین در این ناحیه استفاده نشود.

منبع: درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *