در رفتگی مفصل آکرومیلوکلاویکولار (مفصل اخرمی-ترقوه ای یا اخرمی-چنبری)

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

آکرومیلوکلاویکولار

علت در رفتگی مفصل آکرومیلوکلاویکولار

این در رفتگی که بیشتر در ورزشکاران دیده می شود غالباً در اثر زمین خوردن روی شانه به وجود می آید. در صورتی که ضربه فقط باعث پارگی رباط های آکرومیوکلاویکولار (Acromio Clavicular Ligament) شود، ولی رباط های کونوئید و تراپزوئید سالم باشند نیمه در رفتگی به وجود می آید. ولی در صورت پارگی تماما این لیگامان ها در رفتگی کامل اتفاق می افتد.

نشانه ها و علائم در رفتگی مفصل آکرومیوکلاویکولار

در مشاهده تورم مفصل و بالا قرار گرفتن انتهای بیرونی استخوان ترقوه دیده می شود.
در لمس، مفصل آکرومیوکلاویکولار حساس و دردناک است.
حرکات شانه تا اندازه ای محدود و دردناک است.
در رفتگی کامل، بالا قرار گرفتن انتهای بیرونی استخوانی در عکس رادیولوژیک نسبت به زائده آکرومیون مشهود است. در حالی که در نیمه در رفتگی، در رادیوگرافی ساده تغییر شکل مفصلی مشهود نیست، ولی اگر در حال ایستاده دو وزنه سنیگن به دستهای بیمار آویزان شود و رادیوگرافی به عمل آید تغییر محل زائده آکرومیون نسبت به استخوان ترقوه دیده می شود.

درمان در رفتگی آکرومیوکلاویکولار

در رفتگی کامل مفصل آکرومیوکلاویکولار: امروزه در بسیاری از موارد توصیه به جا انداختن در رفتگی و ثابت کردن آن و ترمیم رباطهای پاره شده با عمل جراحی می گردد، در حالی که بعضی از پزشکان با توجه به اینکه در رفتگی این مفصل پس از الیتام مرحله حاد، ناراحتی چندانی برای بیمار ایجاد نمی شود و فقط کمی از انتهای ترقوه برجسته است ترجیح می دهند با استفاده از پارچه سه گوش درمان نمایند و در آینده در صورتی که حرکات این مفصل دردناک شود، برداشتن دو سانتی متر از انتهای خارجی ترقوه باعث تسکین درد و ناراحتی بیمار می گردد. به هر حال در این در رفتگی در صورتیکه پوست بیمار تحت فشار باشد، باید عمل جراحی انجام شود.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *