درمان کمر درد (کمردردهای رادیکولر)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درمان کمر درد (کمردردهای رادیکولر)

بیمارانی که با درد رادیکولار مراجعه می کنند. این درد با عنوان سیاتیک یا سیاتیکا نیز شناخته می شود وبه صورت یک درد تیر کشنده است که تا زیر زانو در اندام تحتانی می رسد. تفاوت درد رادیکولار با درد ریفرال این است که در درد رادیکولار، درد به صورت مشخص در مسیر یک ریشه ی عصبی است. در حالی که در درد ریفرال ریشه عصبی تحت فشار نیست و درد کمر ممکن است در ناحیه باسن یا ران احساس شود. (بالای زانو) به علاوه در افرادی که درد ریفرال دارند، هرچه درد کمر بیشتر باشد درد ریفرال نیز بیشتر است؛ اما درد رادیکولار با درد کمر ارتباطی ندارد، به طوری که گاهی بیمار درد کمر خیلی خفیفی دارد اما درد رادیکولر وی خیلی شدید است.

در مورد این بیماران تاریخچه و معاینه ی بالینی مشابه آن چیزی است که قبلاً به آن اشاره کردیم. در تاریخچه نکته ی قابل توجه، درد تیر کشنده به زیر زانو و گزگزو خواب رفتگی در پا (Foot9 است و در معاینه نیز این بیماران SLR مثبت دارند و سایر معاینات مربوط به فشار عصب نیز در آن ها مثبت می شود.

همچنین در مورد این بیماران نیز مانند بیماران مبتلا به کمر دردهای non specific، انجام رادیوگرافی و MRI در ۶ هفته ی اول لزومی ندارد. برای درمان این بیماران در ۴۸ ساعت اول درست مانند بیماران کمردردهای غیر اختصاصی عمل می کنیم و اصول خوابیدن هم مانند همان بیماران است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *