درمان کمر درد با حرکات اصلاحی و کرست های کمر ی

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

هدف رسیدن به زندگی سالم بدون بروز کمر درد است اما درمان کمر درد ساده نیست که مثلا با مصرف چند قرص مسکن و یا چند روز استراحت کاملا برطرف شود. افراد باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند و رفتارهایی که منجر به بدتر شدن کمر درد می شوند را از زندگی خود کنار بگذارند. باید حالت های نشستن، کار کردن و خوابیدن خود را تغییر دهند و ورزش را وارد زندگی خود کنند. تا بتوانند بدون درد کمر زندگی نمایند و در واقع بیشتر افرادی که این رفتارها را انجام می دهند، از درد کمر خلاصی پیدا می کنند.

اصلاح وضعیت نامناسب بدن هنگام کار در منزل

قبل از انجام کارهای سنگین مثل بیل زدن، باغبانی و برف روبی، با نرمش ملایم بدن خود را آماده کنید تا انجام کارهای سنگین به طور ناگهانی باعث فشار شدید بر کمر و کمر درد نشود.

اگر به طور مرتب نرمش نمی کنید و بدن شما آمادگی ندارد، قبل از انجام این کارها کمر خود را با شال محکم ببندید و از بروز کمر درد و دیسک کمر جلوگیری کنید و خود را زیاد خسته نکنید.

جز در روزهای گرم، ضمن انجام کارهای سنگین در باغجه لباس گرم بپوشید، تا از سرما خوردن در اثر عرق کردن خودداری شود.

در تابستان در حالی که بدنتان عرق کرده است به طور ناگهانی وارد ساختمانی که تهویه مطبوع دارد نشوید انجام این کار کمر درد را در پیش خواهد داشت.

نکات قابل ملاحظه دیگر

در موقع کمر درد حتی الامکان استراحت کنید. به کارهایی نظیر جاروب کردن و مرتب کردن رختخواب نپردازید.

استراحت نیم ساعت پس از انجام کارهای منزل و یا در وسط کار، کمک قابل ملاحظه ای به عضلات خسته و دردناک شما می کند.

بستن کمر به طور موقت با شال و یا وسائل مشابه در موقع انجام کارهای سنگین، و یا در موقع سفرطولانی از وارد آمدن فشار زیاد به کمر و کمر درد جلوگیری می کند.

استفاده از کیف آب گرم، تشکچه برقی و یا وان آب گرم در درمان کمر درد مؤثر است.

از خوابیدن زیر کولر خودداری کنید.

اگر چاق هستید، حتی الامکان وزن خود را کم کنید زیرا اضافه وزن فشار زیادی را بر کمر وارد می کند و باعث کمر درد می شود.

قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب باعث افزایش گودی کمر میشود که افزایش گودی کمر به علت وضعیت نامناسب بدن می تواند یکی ار علل کمر درد باشد.

درمان کمر درد با کرست های کمری

جوانان، حتی الامکان نباید از کرست های کمری در درمان کمر درد استفاده کنند. گرچه به کار بردن کرست باعث درمان درد کمر و ناراحتی بیمار می شود، ولی در عوارض بی حرکتی کمر باعث آتروفی و ضعف عضلات آن گشته و برداشتن کرست باعث تشدید کمر درد و ناراحتی بیمار می گردد. در صورت استفاده از کرست، به کار بردن آن باید موقتی بوده و هر چه زودتر کنار گذاشته شود. درعوض باید با تقویت عضلات ستون مهره ای ثبات بیشتری به آن ها داد و تقویت عضلات از کمر درد پیشگیری خواهد کرد. در افراد مسن و ناتوان که به علت تغییرات نسبتاً شدیدی که در ستون فقرات کمری به وجود آمده و انتظار اصلاح وضعیت نمی رود، بکار بردن کرست باعث درمان کمر درد می گردد. قبل از به کار بردن هرگونه کرست، با پزشک معالج خود مشاوره کنید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *