درمان کمر درد با استراحت، دارو و ورزش

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درمان کمر درد با استراحت، دارو و ورزش

درمان کمر درد با استراحت

استراتژی اول درمان کمر درد، استراحت است. درد کمر با فعالیت و راه رفتن بدتر شده و با استراحت بهتر می شود، پس ما به مریض می گوییم که برای کاهش کمر درد استراحت کند. اما دقت کنید که به هیچ وجه نباید بیش تر از ۴۸ ساعت به بیمار استراحت در بستر بدهیم؛ چرا که هر چقدر میزان استراحت بیمار از ۴۸ ساعت بیشتر شود بهبود کمر درد به تعویق می افتد و این فکر که فرد دارای بیماری شدیدی است در بیمار دچار کمر درد ایجاد خواهد شد. به علاوه استراحت بیمار نباید استراحت مطلق باشد، بلکه باید به بیمار بیاموزیم که برای درمان کمر درد چطور بخوابد، چطور در بستر حرکت کند و چطور استراحت داشته باشد.

درمان دارویی کمر درد

برای درمان کمر درد از بین داروها، استامینوفن و NSAID ها در خط اول قرار دارند. اگر کمر درد بیمار شدید باشد، از NSAID ها استفاده می کنیم. طبق مطالعات انجام شده، بهترین ترکیب درمان دارویی برای بیمار با کمردرد غیر اختصاصی، ترکیب یک NSAID و یک شل کننده ی عضلانی (muscle relaxant) است. با توجه به این پایه، در اینجا یک نمونه نسخه برای درمان دارویی کمر درد را می بینید.

Tab Diclofenac 100 mg N=20

هر ۱۲ ساعت یک عدد بعد از غذا

Cap Omeprazol 20 mg N=14

نیم ساعت قبل از صبحانه

Tab Acetaminophen 500 mg N=30

هر ۶ ساعت یک عدد

Gel Rosemary N=1

روزی دوبار در محل درد

Tab Metocarbamol 500 N=40

هر ۸ ساعت ۲ عدد بعد از غذا

در مورد درمان کمردردهای مزمن و یا بیمارانی که دارای پایه افسردگی هستند، استفاده از TCA ها مثل نورتریپتیلین، آمی تریپتیلین و ایمی پرامین یا گاباپنتین می تواند کمک کننده باشد.

درمان کمر درد با ورزش

در بیماران مبتلا به درد کمر غیر اختصاصی، بعد بر طرف شدن کمر درد باید ورزش را شروع کرد. اصل ورزش در این بیماران ورزش های ویلیامز می باشد که ورزشهای Flextion type می باشد.

بعضی کمر درد ها به این درمان ها پاسخ نمی دهند و نیاز به درمان جراحی کمر درد دارند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *