درمان و عوارض شکستگی استخوان ترقوه

توسط admin, اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

شکستگی ترقوه یا کلاویکول یکی از شایعترین شکستگی های بدن است و در همه گروه های سنی ایجاد میشود. این شکستگی میتواند بر اثر زمین خوردن و یا ضربات شدیدتر مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع ایجاد شود

درمان شکستگی استخوان ترقوه

  درمان اکثر این شکستگی ها بصورت غیر جراحی است. جااندازی دقیق این  شکستگی بصورت بسته معمولا امکانپذیر نیست و در اکثر موارد نیازی هم به  جااندازی بسته وجود ندارد. پزشک معالج اجازه میدهد قطعات شکسته شده در همان  وضعیت جابجا شده جوش بخورند.

ساده ترین درمان بسته این شکستگی، آویزان کردن اندام فوقانی به گردن است. نوعی از این درمان که همراه با آویزان کردن ساعد به گردن، بازو هم به تنه بسته میشود را بانداژ ولپو میگویند.

 هدف از آویزان کردن دست به گردن، ممانعت از پایین آمدن قطعه خارجی به پایین  (بر اثر وزن اندام فوقانی) و کاهش درد است و در این روش درمانی هیچ کوششی  برای جااندازی شکستگی به عمل نمیاید. شکستگی با وجود جابجایی معمولا جوش  خورده و جابجایی مختصر قطعات در محل شکستگی معمولا تاثیری در عملکرد آینده  اندام فوقانی نخواهد داشت. در شکل روبرو انواع مختلف آویزان کردن اندام فوقانی به گردن برای درمان شکستگی استخوان ترقوه دیده میشود

بیمار اگر بچه باشد بمدت ۲-۱ هفته و اگر بزرگسال باشد بمدت ۳-۲ هفته در همین حالت میماند تا شکستگی فرصت جوش خوردن را داشته باشد.
روش دیگر درمان غیر جراحی این شکستگی، بانداژ خاصی به شکل عدد هشت  انگلیسی figure of eight است که به توسط پزشک ارتوپد در اطراف هر دو شانه و  ترقوه بسته میشود. هدف از این نوع بستن شانه جااندازی شکستگی و یا حفظ  قطعات در حالت جاافتاده با به عقب بردن شانه ها است ولی در عمل معمولا این  طریقه بانداژ نمیتواند این هدف را عملی کند به همین خاطر امروزه کمتر از  این روش استفاده میشود.

بانداژ به شکل حرف ۸ اگر سفت بسته شود میتواند با فشار بر روی ورید های  شانه موجب ورم اندام فوقانی شود و یا ممکن است با فشار بر روی اعصاب شانه  موجب فلج اعصابی شود که از ناحیه شانه عبور میکنند. در هر صورت اگر از این  روش درمانی استفاده میشود بیمار باید بعد از چند روز مجددا به پزشک معالج  مراجعه کند تا پزشک از سفت نبودن بانداژ و عدم فشار بانداژ بر روی عروق و  اعصاب مطمئن شود.
استفاده از دارو در چند روز اول بعد از شکستگی در کاهش درد موثر است. در  مدت درمان که اندام فوقانی بیمار بسته شده است باید مرتبا مفاصل دست، مچ  دست و آرنج را حرکت داد تا از محدود شدن حرکات و خشکی مفصلی پیشگیری شود.  نرمش های لازم برای افزایش دامنه حرکتی شانه و برای تقویت عضلات شانه باید  بلافاصله بعد از کاهش درد بیمار شروع شوند. بعد از اینکه قدرت شانه به حد  قبل از شکستگی رسید بیمار میتواند به ورزش مورد علاقه خود بازگردد.
برجستگی روی ترقوه بعد از بهبودی شکستگی
شکستگی  های ترقوه معمولا بدون مشکل خاصی جوش میخورند ولی نامنظمی در محل شکستگی  معمولا از روی پوست دیده میشود و در لمس به دست میخورد. این برجستگی و  نامنظمی به مرور زمان کوچکتر میشود. در بچه ها بعد از مدتی  کاملاً ناپدید  شده ولی در بزرگسالان ممکن است مقداری از آن برجستگی باقی  بماند. اگر  بیمار از این برجستگی ناراحت بود بعدا میتواند با عمل جراحی استخوان زیادی  را صاف کند. بعد از پایان درمان معمولا بعد از مدتی کارکرد شانه به حد طبیعی خود برمیگردد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *