درمان و علل درد لگن

توسط admin, خرداد ۳, ۱۳۹۷

درمان و علل درد لگن

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

درد شدید ناگهانی در لگن احساس می شود.

در بیش از دو روز طول کشیده یا تکرار می شود.

سوزش ادرار، تکرر ادرار، تهوع، استفراغ یا اسهال نیز وجود دارد.

آبستنی وجود دارد.

درد لگن به دنبال از بین رفتن اشتها روی داده است.

سابقهٔ ابتلا به بیماری مقاربتی وجود دارد.

درد لگن نشانهٔ چیست؟

متأسفانه برخی شرایط، مثل گرما و رطوبت، که برای رشد جنین در زهدان زن لازم است، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها نیز فراهم می کند. این عفونت زهدان باعث درد لگن می شود.

عفونت های مجاری ادراری هم در زنان و هم در مردان درد لگن ایجاد می کند. البته، زنان بیشتر مستعد ابتلا به این عفونت ها هستند.

از علل دیگر درد لگن بیماری التهابی لگن، یعنی التهاب لوله های تخمدان است. بیماری های مقاربتی از شایع ترین علل این بیماری هستند، گرچه عفونت های دیگر هم باعث آن می شوند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است علت دقیق درد لگن را با توضیحات شما دربارهٔ نوع و محل درد بیابد. مثلاً اگر گرفتاری شما بیماری التهابی لگن باشد، درد در دو طرف لگن است. اما درد ناشی از پارگی کیست تخمدان ناگهانی و بیشتر در یک طرف لگن است.

آندومتریوز (رشد لایهٔ درونی زهدان در جائی دیگر) باعث درد مزمن، قاعدگی دردناک، و نزدیکی دردناک می شود. آبستنی خارج زهدان یا درون لولهٔ تخمدان هم درد لگن می آورد.

اگر دچار التهاب آپاندیس باشید، نخست اشتها از دست می دهید، و بعد در اطراف ناف، و سپس درد ناحیهٔ راست پائین شکم احساس درد می کنید.

البته همه دردهای لگنی علت بیماری ندارند. اگر به طور عادی در وسط چرخهٔ قاعدگی دچار درد خفیف لگن می شوید، نگران نشوید. برخی زنان در هنگام تخمک گذاری دچار چنین دردی می شوند که طبیعی و بی خطر است.

درمان درد لگن

خوشبختانه، تمام دردهای لگنی درمان پذیر هستند. در اینجا مواردی را که خود می توانید درمان کنید یا برای معاینهٔ بیشتر باید نزد پزشک بروید گفته می شود.

عفونت را برطرف کنید. اگرپزشک وجود عفونت مجرای ادرار را تشخیص دهد، برای درمان آن آنتی بیوتیک مناسب تجویز می کند. شما نیز با دفع مکرر ادرار می توانید از عود عفونت جلوگیری کنید. یعنی لااقل هر سه ساعت یک بار در روز و یک بار یا دو بار در طی شب. ادرار کردن بلافاصله بعد از نزدیکی هم به دفع عفونت کمک می کند.

مسکن بخورید. اگر درد ناشی از پارگی کیست تخمدان باشد، درمان احتمالاً فقط شامل تسکین درد با مسکن است. به ندرت خونریزی شدید ناشی از پارگی کیست تخمدان نیاز به جراحی پیدا می کند. پزشک برای علل دیگر درد لگن هم ممکن است داروئی مثل ایبوپروفن تجویز کند.

نزد پزشک بروید. پزشک بسته به شدت درد و وسعت آندومتریوز درمان های مختلف انجام می دهد. گاهی قطع مصرف ضدبارداری درد ناشی از آندومتریوز را از بین می برد. داروهائی نیز وجود دارد که با به هم زدن چرخهٔ قاعدگی و انقباض بافت آندومتریوز یک قاعدگی گذاری شیمیائی به وجود می آورد. این داروها را نباید بیش از شش ماه مصرف کرد.

اگر دارو درد آندومتریوز را از بین نبرد، پزشک ممکن است به عمل جراحی شکم بینی (لاپارسکوپی) متوسل شود. در این روش، پزشک وسیله ای لیزری از شکاف کوچکی در شکم به درون فرستاده و بافت های اضافی را می سوزاند. در برخی موارد عمل زهدان برداری توصیه می شود، اما این روش باید آخرین راه درمان باشد.

درمان بیماری التهابی لگن

درد ناشی از بیماری التهابی از یک جهت بسیار خوب است. چون بیشتر زنان مبتلا بدون درد هستند و پیشرفت بی سر و صدای بیماری خطر ناباروری یا آبستنی نا به جا را بیشتر می کند. بنابراین، بیماری التهابی لگن را نباید سرسری گرفت. درمان معمولاً درد را تسکین می دهد، اما ۱۰ درصد زنان مبتلا نابارور می شوند.

درمان معمولاً با تجویز آنتی بیوتیک خوراکی انجام می شود. موارد شدید بیماری ممکن است نیاز به تزریق درون سیاهرگی آنتی بیوتیک در بیمارستان پیدا کند.

پیشگیری از بیماری التهابی لگن

پیشگیری از عود بیماری التهابی لگن کلاً به اختیار شماست.

سیگار نکشید. اولین کار برای پیشگیری ترک سیگار است. همه می دانند که کشیدن سیگار خطر ابتلا به سرطان های ریه و حنجره را افزایش می دهد، اما کمتر خبر دارند که سرطان مثانه، لوزالمعده، و گردن زهدان هم می آورد.

مهبل را زیاد نشویید. شستن زیاد مهبل با فرستادن مواد عفونی کننده به درون زهدان یا بیماری زا کردن باکتری های طبیعی موجود در مهبل باعث بیماری التهابی لگن می شود. مهبل با ترشحات طبیعی خود را پاک می کند.

از بیماری مقاربتی بپرهیزید. چون بیماری های مقاربتی از عمده ترین علل بیماری التهابی لگن هستند، جلوگیری از ابتلا به آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

عفونت را فراموش نکنید. درمان به موقع عفونت های مهبلی برای پیشگیری از بیماری التهابی لگن مهم است. در طی درمان از نزدیکی خودداری کنید. و اگر پزشک تشخیص بیماری مقاربتی دهد، همسر بیمار نیز باید درمان شود


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *