درمان و علت شکستگی استرسی گردن استخوان ران

توسط admin, خرداد ۲۳, ۱۳۹۷

درمان و علت شکستگی استرسی گردن استخوان ران

درمان شکستگی استرسی گردن استخوان ران

شکستگی های استرسی که در زیر گردن استخوان ران هستند معمولا پایدار بوده و احتمال جابجایی کمی دارند. اکثر این شکستگی ها بصورت غیر جراحی درمان میشوند. در این موارد معمولا پزشک معالج از بیمار میخواهد به مدت ۶-۴ هفته در موقع ایستادن و راه رفتن از دو عصای زیر بغل استفاده کرده و فشار وزن را بر روی اندام آسیب دیده وارد نکند.

شکستگی های استرسی در بالای گردن استخوان ران معمولا نیاز به عمل جراحی برای فیکس کردن محل شکستگی دارند.

شکستگی های جابجا شده در جوان ها نیاز به جااندازی و فیکس کردن دارند ولی درمان آنها در سنین بالا معمولا با استفاده از همی آرتروپلاستی صورت میگیرد. برای فیکس کردن شکستگی های استرسی گردن استخوان ران معمولا از چند عدد پیچ استفاده میشود.

علائم شکستگی استرسی مفصل ران

مهمترین علامت شکستگی استرسی گردن استخوان ران درد در جلوی کشاله ران در موقع ایستادن یا راه رفتن است. این درد با استراحت کاهش میابد. بیمار ممکن است دچار لنگش شود.

برای تشخیص قطعی این شکستگی پزشک از روش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده، اسکن رادیوایزوتوپ و ام آر آی استفاده میکند.

علت شکستگی استرسی مفصل ران

علت اصلی ایجاد شکستگی استرسی انجام حرکات بدنی مکرر به اندازه ای است که بدن تحمل تطبیق دادن خود با آن را ندارد.

وقتی فرد تغییری در سطح فعالیت های بدنی (فعالیت های کاری یا ورزشی) خود میدهد میزان نیروهایی که به استخوان وی وارد میشود تغییر میکند. اگر این تغییر به آهستگی صورت گیرد استخوان فرصت آن را دارد تا خود را با نیروهای جدید تطبیق داده و در جاهایی که نیروی بیشتری وارد میشود محکم تر و قویتر شود. وقتی این تغییر سریع ایجاد میشود بدن فرصت تطبیق دادن خود را ندارد و در نتیجه استخوان تحمل نیروهای جدید زیادی را که به آن وارد میشود نخواهد داشت. نتیجه آن شکسته شدن استخوان است.

این وضعیت ممکن است در یک استخوان سالم اتفاق افتد. در این حال فرد فعالیت ورزشی جدیدی را به سرعت شروع میکند و یا مقدار یا زمان یا شدت فعالیت قبلی خود را ناگهان افزایش میدهد. این وضعیت منجر به شکستگی استرسی میشود.

از طرف دیگر شکستگی استرسی میتواند بر اثر وارد شدن نیروهای مکرر ولی در حد و اندازه طبیعی ایجاد شود. در این وضعیت این استخوان است که به علتی ضعیف شده و تحمل نیروی وارده را ندارد و لاجرم دچار شکستگی میشود.

شکستگی استرسی بطور ناگهانی ایجاد نمیشود بلکه خط شکستگی بصورت یک ترک نازک شروع شده و بتدریج و با ادامه وارد شدن نیروها، وسیعتر میگردد. احتمال شکستگی استرسی در زنان ده برابر مردان است. این احتمال در سنین بالا هم افزایش میابد.

منبع : ایران ارتوپد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *