درمان و علت آرتروز یا ساییدگی مفصل آرنج

توسط admin, خرداد ۲۴, ۱۳۹۷

درمان و علت آرتروز یا ساییدگی مفصل آرنج

علت آرتروز یا ساییدگی مفصل آرنج

علت اولیه ایجاد آرتروز یا ساییدگی مفصل، خراب شدن یا دژنرسانس Degeneration غضروف است. این خراب شدن غضروف معمولا بتدریج و در طول چند سال ایجاد شده و پیشرفت می کند. در غالب اوقات شروع خراب شدن غضروف ضربه ایست که به مفصل آرنج وارد می شود.

یک شکستگی داخل مفصلی آرنج، یک دررفتگی مفصلی، آسیب شدید رباط های اطراف مفصل بدنبال پیچ خوردگی و یا ضربه شدیدی که موجب له شدن غضروف مفصل می شود همگی می توانند موجب شروع روند خراب شدن غضروف مفصل آرنج شوند. البته گاهی اوقات غضروف مفصل آرنج بدون وجود هیچ کدام از عوامل ذکر شده شروع به خراب شدن می کند که به آن آرتروز ایدیوپاتیک Idiopathic osteoarthritis یا آرتروز با علت ناشناخته می گویند.

هر گونه شکستگی داخل مفصل آرنج موجب آسیب غضروف می شود. بعد از شکستگی، استخوان جوش می خورد ولی غضروف توانایی ترمیم ندارد. بجای غضروف آسیب دیده بافت جدیدی جایگزین می شود که خواص آن را نداشته و نمی تواند در مقابل نیروهای وارده به مفصل مقاومت کند پس بتدریج خراب می شود.

در صورتیکه شکستگی داخل مفصلی با حتی اندکی انحراف و کجی جوش بخورد روند تخریب غضروف شدت گرفته و بعد از مدت کوتاهی سطح غضروفی مفصل خراب می شود.

در دررفتگی یا کشیدگی های شدید آرنج رباط های اطراف مفصل آسیب می بینند. این آسیب ممکن است به حدی باشد که موجب حرکات ناهماهنگ مفصل شده و بیومکانیک مفصل را به هم بزند. بعد از مدتی بر اثر تغییر در نیروهای وارده به مفصل غضروف تحت فشارهای زیادی قرار گرفته و خراب می شود.

درمان آرتروز و ساییدگی مفصل آرنج

درمان ساییدگی مفصل آرنج معمولا با استفاده از روش های غیر جراحی شروع میشود. درمان های جراحی تنها در مواردی مورد استفاده قرار میگیرند که مشکلات بیمار بعد ار درمان های غیر جراحی همچنان باقی مانده و بهبود نیابند.

مهمترین اقدامات غیر جراحی در مدیریت درد ناشی از آرتروز مفصل آرنج

استراحت و کاهش حرکاتی از آرنج که موجب تشدید درد میشوند

تغییر در روش زندگی و روش استفاده از اندام فوقای در انجام فعالیت های روزانه

استفاده از گرمای موضعی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند بروفن

اسپلینت و ارتوز های مفصل آرنج برای کم کردن دامنه حرکتی مفصل

انجام نرمش های کششی و تقویتی آرنج

تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی تزریقی به توسط پزشک در داخل مفصل

منبع:ویکی پدیا


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *