درمان و تشخیص دیسک گردن

توسط admin, خرداد ۲۷, ۱۳۹۷

درمان و تشخیص دیسک گردن

درد گردن

گردن به قسمتی از بدن مهره‌داران گفته می‌شود که بین سر و تنه قرار می‌گیرد و شامل نسج نرم در بیرون و ستون‌فقرات گردنی و بخشی از نخاع در قسمت وسط آن است.

وزن سر را ستون‌مهره‌ و بخشی از آن را نیز عضلات اطراف تحمل می‌کنند.

ستون‌فقرات گردنی، بر خلاف دیگر مهره‌های بدن که حرکت کمی در کنار یکدیگر دارند، کاملا متحرک است، بنابراین بیشترین میزان چرخش و حرکات به جلو و عقب را در گردن مشاهده می‌کنیم.

گردن از ۷ مهره و ۸ ریشه عصبی تشکیل شده است. این ۸ ریشه کنترل تنفس، حرکات سر روی بدن و حرکات دست را بر عهده دارند و بین هر دو مهره، دیسک قرار گرفته است.

ساختمان دیسک از یک حلقه بیرونی و یک هسته مرکزی تشکیل شده است.

تشخيص دیسک گردن

وقتي علايم و نشانه‌ها، ديسک‌گردن را نشان مي‌دهد، بايد بررسي‌هاي تکميلي آغاز شود. راديوگرافي ساده، ام‌آرآي و نوار عصب اطلاعات بيشتري مي‌دهد و با کنار هم قرار دادن يافته‌ها، تصميم درستي نيز براي درمان گرفته مي‌شود.

• درمان نگهدارنده: با رعايت نکته‌هاي بسيار ساده و جزيي مي‌توان بيماري را درمان کرد. در بيرون‌زدگي ديسک، بلافاصله سيستم التهابي بدن فعال مي‌شود و بدن هم به‌طور خودکار آن را خنثي مي‌کند.

ديسک گردن يک بيماري خودمحدودشونده است و با مداخلات بهينه‌سازي فرايند شغلي و وضعيت‌هاي مناسب هنگام کار بهبود حاصل مي‌شود. بي‌حرکت‌ نگه‌داشتن گردن بسيار مفيد است زيرا فشار وارده کمتر مي‌شود و به مرور بيرون‌زدگي سر جاي اول خود برمي‌گردد. براي اين کار گردن‌بندهاي طبي وجود دارد. همچنين براي تقويت عضلات و قوي‌تر کردن آن مانورهاي ورزشي کمک مي‌کند تا روند سريع‌تر طي شود.

درمان جراحي دیسک گردن

• افرادي که نقص پيشرونده دارند يعني ديسک گردن آنقدر شديد است که حتي در راه رفتن نيز دچار مشکل شده‌اند و احساس مي‌کنند هنگام راه رفتن، روي برف يا روي ابر قدم برمي‌دارند يا زمين مي‌‌‌خورند و دست‌هايشان قدرت انجام هيچ کاري ندارد و دچار نقص عصبي شده‌اند.

• گروهي که هيچ علايم عصبي ندارند، فقط از درد شديد و ناتوان‌کننده رنج مي‌برند و به درمان باوجود همه اقدام‌ها پاسخ نمي‌دهند و شدت درد باعث افت کيفيت زندگي‌شان شده است.

• براي برگرداندن بيماراني که کاملا با استراحت بهبود مي‌يابند ولي وقتي به محل کارشان بازمي‌گردند، دوباره همه علايم آغاز مي‌شود، به جامعه و از سرگيري زندگي روزمره و عادي، اقدامات جراحي ضرورت مي‌يابد.


به این پست امتیاز دهید.
درمان و تشخیص دیسک گردن
۵ از ۱ رای

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *