درمان عفونت پوست دست(سلولیت)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درمان عفونت پوست دست

سلولیت به معنای عفونت پوست است و علت آن تکثیر و رشد میکروب در پوست و بافت زیرین آن میباشد. درمان سلولیت دست هرچه زودتر باید انجام شود وگرنه احتمال سرایت عفونت سلولیت به قسمت های دیگر دست و وخیم تر شدن سلولیت دست وجود دارد.

مهمترین اقدامات درمانی برای معالجه سلولیت عبارتند از

درمان اصلی بیماری عفونت سلولیت دست تجویر آنتی بیوتیک است.در درمان دارویی، دارو معمولا بصورت خوراکی به بیمار مبتلا به عفونت سلولیت دست داده میشود ولی در موارد شدید بیماری عفونت پوست دست ممکن است لازم شود بیمار در بیمارستان بستری و تحت درمان تزریقی عفونت سلولیت دست قرار گیرد.

نکته مهم در درمان عفونت دست(سلولیت) این است که نباید آن را سرسری و بی اهمیت تلقی کرد. سلولیت دست باید هر چه زودتر درمان شود، زیرا ممکن است عفونت ناشی از سلولیت دست به بافتهای عمقی دست راه یابد و سلولیت دست عوارض ناگواری برجای گذارد.

در درمان بیماران مبتلا به عفونت سلولیت دست باید سه نکته اساسی، تجویز آنتی بیوتیک مناسب، بی حرکتی و بالا نگه داشتن دست مبتلا به عفونت سلولیت دست را در نظر داشت.

مناسب ترین آنتی بیوتیک برای درمان بیماران به سلولیت یا عفونت دست ،سفالوسپورین نسل اول است. سفالوسپورینهای نسل اول باید به مدت کافی برای بیماران عفونت سلولیت دست تجویز گردد. در صورت وجود ترشحات چرکی دست، کشت و آنتی بیوگراف در درمان ضروری است.

بی حرکت کردن، گذاشتن اسپلینت مناسب برای درمان بیماران عفونت سلولیت دست ضروری است. پس ازدرمان و تخفیف علایم حاد بیماری سلولیت دست، حرکات مفصل باید شروع گردد.

در درمان بالا نگهداشتن سلولیت دست ، بیمار را بهتر است بستری نموده و دست او را آویزان کرد تا تورم تخفیف یابد. پس از آن بیمار مبتلا به عفونت سلولیت دست می تواند با آویزان کردن دست به گردن راه برود، ولی تا درمان کامل علایم بیماری عفونت سلولیت دست ، در موقع استراحت دست باید بالا نگهداشته شود.

در مواردی از عفونت سلولیت دست که تموج (Fluctuation) چرک وجود داشته باشد تخلیه چرک به وسیله درمان جراحی لازم است.

در اینجا لازم است تذکر داده شود که زخم های ناشی از گاز گرفتن دست یا مشت زدن به دهان با توجه به عوارض آن حایز اهمیت فراوان هستند. این زخم ها را باید به دقت شستشو داد و پانسمان و درمان کرد. از دوختن آنها باید خودداری کرد و آنتی بیوتیک مناسب به میزان کافی تجویز کرد.

برای کاهش درد ناشی از عفونت سلولیت دست، از داروهای مسکن استفاده میشود.

در موارد زیر بیمار مبتلا به عفونت سلولیت دست در باید برای درمان در بیمارستان بستری شود.

وضع عمومی بیمار عفونت سلولیت دستی بد باشد مثل تب شدید یا تغییرات فشار خون.

با وجود مصرف آنتی بیوتیک وضعیت بیماری عفونت سلولیت دست بدتر شود.

بیمار عفونت سلولیت دستی ،ضعف سیستم ایمنی داشته باشد.

عفونت سلولیت دست معمولا در عرض ۱۰-۷ روز درمان میشود ولی در موارد شدید بیماری عفونت سلولیت دستی یا وجود بیماری های زمینه ای ممکن است طول درمان بیشتر از این باشد. در موارد شدید ممکن است عفونت سلولیت دست گسترش یافته و موجب عفونت دیگر نقاط دست شودکه این خود نیز طول درمان را بیشتر میکند.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *