درمان شکستگی استخوان آرنج

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درمان شکستگی استخوان آرنج

در شکستگی سر رادیوس بدون جابجایی، پس از تخلیه خون، ماده بی حس کننده را داخل مفصل تزریق نموده و سپس آرنج را معاینه می کنیم. اگر در معاینه اختلالی در حرکات آرنج نباشد، آرنج را با بستن پارچه سه گوش ثابت کرده و به بیمار توصیه می کنیم حرکات چرخشی را با ملایمت انجام دهد و یک هفته بعد مجدداً رادیوگرافی انجام می دهیم. اگر شکستگی جابجا نشده باشد درمان را به همان ترتیب ادامه می دهیم.

در صورتی که شکستگی با جابجایی همراه باشد و بتوان آن را با پیچ ظریف ثابت نمود آن را ثابت می کنیم، در غیر این صورت سر استخوان رادیوس برداشته می شود.

بعضی از مؤلفین ترجیح می دهند پس از برداشتن سر رادیوس آن را با پروتزی که بدین منظور ساخته شده جایگزین کنند. در کودکان معمولاً شکستگی در متافیز استخوان درست در زیر صفحه رشد است. اگر جابجایی تا ۱۵ درجه باشد، جا انداختن لزومی ندارد و فقط سه هفته بی حرکتی کافی است.

اگر میزان جابجایی بیش از آن باشد ابتدا سعی در جا انداختن آن به صورت بسته می نمایند و در صورت عدم موفقیت در جاندازی البته، باید با عمل جراحی شکستگی را جا انداخت و آن را ثابت کرد. نکته مهم اینکه، در کودکان به هیچ وجه نباید اقدام به برداشتن سر استخوان کرد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *