درمان روماتیسم مفصل ران

توسط admin, خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

درمان روماتیسم مفصل ران

درمان جراحی

نوع عمل جراحی بسته به عوامل مختلفی مثل سن بیمار، نوع بیماری و شدت پیشرفت بیماری متفاوت است. این اعمال جراحی عبارتند از

یکی از عوارضی که معمولا به علت مصرف داروهای حاوی کورتن در این بیماران ایجاد میشود. نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران است. اگر نکروز سر استخوان در مراحل ابتدایی بوده و هنوز پیشرفت زیادی نکرده باشد ممکن است از روش دریل کردن سر استخوان ران و یا پیوند استخوان استفاده شود.

سینووکتومی : در مواردی که بیماری محدود به پرده سینوویال مفصل است و غضروف هنوز آسیب ندیده است ممکن است پزشک معالج تصمیم به برداشتن قسمتی یا همه این پرده کند. (پرده سینوویال Synovial membrane پرده نازکی است که سطح داخلی کپسول مفصل را پوشانیده و مایع مفصلی را ترشح میکند. در بیماریهای روماتیسمی ممکن است سلول های این پرده رشد کرده و مواد مضری را از خود ترشح کنند). این روش درمانی بیشتر در روماتیسم مفصلی کاربرد دارد.

تعویض مفصل ران در ناحیه لگن : در حالات شدید و پیشرفته آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت انکیلوزان که غضروف مفصل کاملا از بین رفته است و درد بیمار با استفاده از دارو و دیگر روش های غیر جراحی تخفیف نمیابد تعویض مفصل ران میتواند درد بیمار را از بین ببرد.

گفتیم که چندین نوع روماتیسم میتواند مفصل ران در ناحیه لگن را درگیر کرده و موجب بروز مشکلاتی برای بیمار شود. پزشک متخصص روماتولوژی نوع بیماری روماتیسمی را که موجب بروز مشکلات بیمار میشود تشخیص میدهد. هر کدام از این بیماری ها درمان مخصوص به خود را دارد که در اینجا بحث نمیشود ولی نکات درمانی خاصی وجود دارد که در تمام آنها مشنرک است. این درمان ها ممکن است غیر جراحی بوده و یا ممکن است نوعی روش جراحی باشد.

درمان غیر جراحی

مهمترین درمان های غیر جراحی عبارتند از :

استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند بروفن

استفاده از کورتیکوستروئید ها بصورت خوراکی یا تزریقی

استفاده از متوترکسات و سولفاسالازین در بعضی انواع آنها

انجام فیزیوتراپی برای افزایش دامنه حرکات مفصل و تقویت عضلات اطراف مفصل ران. ورزش شنا برای این بیماران مفید است.

استفاده از وسایل کمکی مانند عصا و واکر

گرم نگه داشتن لگن و مفصل ران


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *