درمان درد دیسک کمر بدون نیاز به جراحی

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

افرادی که دچار بیرون زدگی یا فتق دیسک کمری هستند (در عامه مردم به دیسک کمر معروف  است) نیاز به عمل جراحی ندارند.   در کشورهای پیشرفته کلینیک های  تخصصی درد که سرپرست آن یک فوق تخصص در رشته درد شناسی است بسیار فعالند و نقش  بسزایی در درمان و کنترل دردهای تمام مناطق بدن و بخصوص دردهای ستون فقرات  دارند..

اپیدورال روش درمانی موثر

در زمینه دیسک های ستون فقرات و خصوصاً دیسک های کمر یکی از روش های بسیار سودمند  که اثرات ثابت شده آن در تمامی مقالات و کتب رشته های مختلف پزشکی روی آن تاکید  فراوان شده است اپیدورال و تزریق ماده یا داروی ضد التهاب است. در این روش بیمار با  مراجعه به کلینیک درد، با شرایط استریل برای این کار آماده می شود. این روش بدون  بیهوشی عمومی یا تزریق داروی آرامبخش انجام می‌گیرد و پس از بی‌حسی موضعی در ناحیه  پوست کمر، باید به مدت چند دقیقه صبر کرد تا اثرات داروی بی‌حسی کامل شود. پس از  اطمینان از بی‌حس شدن پوست، بوسیله یک سوزن مخصوص از طریق پوست وارد شده و پس از  عبور این وسیله از عضلات و لیگامان های آن منطقه وارد فضای اپیدورال می شویم.   وی خاطرنشان کرد: این عمل در بعضی از کلینیک ها زیر گاید و راهنمایی XRay  انجام می شود اما اگر فوق تخصص درد تجربه و مهارت کافی در این عمل داشته باشد بدون  گاید XRay هم می تواند انجام شود.  دکتر نوری یادآور شد: بیرون زدن قسمت میانی  دیسک باعث التهاب در ریشه های عصبی ناحیه کمر می شود و این التهاب و به علاوه آن  اثرات فشاری دیسک بیرون زده روی ریشه های عصبی باعث درد فراوان در ناحیه کمر و  بیشتر از آن در ناحیه پاها می شود که درد ناحیه پاها به سیاتیک معروف است.   با تزریق داروی ضد التهاب که گاهی با یک داروی بیحس کننده موضعی  نیز همراه است در ناحیه اپیدورال ، التهاب ریشه های عصبی رفع می‌شوند و در عرض حدود  ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درد ناحیه کمر و پاها از بین می رود که این رفع یا کاهش درد مربوط  به جزء بی‌حس کننده است و داروی ضد التهاب نیز به مرور اثرات خود را ظاهر می کند که  معمولاً بعد از سه روز داروی ضد التهاب نیز به حداکثر خود می رسد.    به منظور  ریشه کن شدن کامل التهاب ریشه های عصبی توصیه اکید بر این است که عمل اپیدورال به  فاصله دو هفته تکرار شود و این روش به صورت یک ست که شامل سه تزریق است برنامه ریزی  می شود. به عبارت دیگر سه تزریق اپیدورال کمر که کلاً در عرض شش هفته صورت می گیرد  علائم بیماران را معمولاً از بین می برد ولی حتی پس از تزریق اول علائم به طور  چشمگیری از بین می رود و حتی روز پس از تزریق، بسیاری از بیماران می توانند سر کار  خود رفته و فعالیت معمول داشته باشند. ولی باید از تغییر وضعیت ناگهانی مانند خم  شدن به جلو و ایستادن و نشستن های طولانی پرهیز کنند.

مزیت‌های روش اپیدورال

دکتر نوری با اشاره به اینکه  با روش اپیدورال و استفاده از روش های پیشگیرنده دیگر تا ۹۰ درصد دیسک های کمر قابل  درمان و کنترل هستند تصریح کرد: مسئله قابل ذکر در این روش این است که با شروع  درمان و حتی تزریق اول، ما توصیه ای به استراحت مطلق نداریم و فقط در بیمارانی که  دیسک کمر شدید دارند آن هم خیلی کوتاه به مدت یک الی دو روز استراحت تجویز می کنیم  و به بقیه بیماران توصیه می کنیم که کارهای روزمره خود را انجام دهند و سر کار  بروند فقط باید احتیاط کنند و به ستون فقرات خود فشار زیاد و ناگهانی وارد  نکنند. فوق تخصص درد با بیان اینکه با استفاده از این روش و روش های پیشگیرانه  می توان اعمال جراحی دیسک کمر را بسیار کاهش داد بطوریکه در مراکز پیشرفته کمتر از  ۱۰ درصد بیماران نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند افزود: مزیت دیگر روش اپیدورال این  است که عمل جراحی دیسک کمر عمل بزرگ و سنگین و بالطبع دارای عوارض است و در تعدادی  از بیماران نه تنها ممکن است بهبود حاصل نشود  بلکه گرفتار عوارض عمل جراحی می  شوند ولی مزیت روش اپیدورال این است که در این روش درمانی، عوارض جدی نداریم و این  روش بسیار راحت و به صورت سرپایی انجام می شود و در نتیجه بیمار نگران عوارض نیست.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *