درمان دارویی پوکی استخوان یا استئوپوروز چیست – قسمت سوم

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

داروهای دیگری که در کنترل پوکی استخوان بکار برده میشوند عبارتند از

کلسیتونین

کلسیتونین  Calcitonin  با نام تجاری میاکلسیک Miacalcic  نوعی داروی ضد پوکی استخوان است که فقط در زنانی که حداقل ۵ سال از شوع یائسگی آنها گذشته است مصرف  میشود. این دارو بیشتر در کاهش احتمال شکستگی های ستون مهره موثر است تا  شکستگی استخوان لگن.

کلسیتونین بصورت اسپری بینی مصرف میشود و عوارض احتمالی آن افزایش آبریزش بینی، سردرد، کمردرد و خون دماغ است.

رالوکسیفن

رالوکسیفن  Raloxifene که با نام های تجاری رالوفن یا اویستا Evista عرضه میشود از  دسته داروهای ضد پوکی استخوان است. این دارو فقط در زنان یائسه بکار برده  میشود. این دارو بصورت قرص های ۶۰ میلیگرمی با یا بدون غذا مصرف میگردد.  رالوکسیفن تراکم استخوان را در ستون مهره افزایش داده و احتمال شکستگی در  آن را کاهش میدهد ولی در مورد تاثیر آن در لگن مدارک محکمی در دست نیست.  این دارو احتمال بروز سرطان سینه در زنانی که احتمال بروز این سرطان در  آنها زیاد است را کم میکند.

عوارض احتمالی رالوکسیفن بصورت گرگرفتگی، درد ساق، لخته شدن خون در ورزیدهای  ساق، علائم شبیه آنفلوانزا است. این دارو را نباید در کسانی که در خطر سکته مغزی هستند و یا ریتم نامنظم قلبی یا فشارخون بالا دارند مصرف کرد.

 تری پاراتید

تری پاراتید Teriparatide نوعی هورمون پاراتیروئید است که در درمان پوکی  استخوان زنان و مردان بکار برده میشود. این دارو بیشتر در کاهش احتمال  شکستگی های ستون مهره موثر است. استفاده از تری پاراتید از طریق یک آمپول  به شکل یک قلم است که برای یک ماه دارو دارد و بیمار خودش هر روز مقداری از آن را تزریق میکند. حداکثر مدت استفاده از این دارو دو سال است.

عوارض  احتمالی مصرف تری پاراتید بصورت احساس سرگیجه و درد ساق است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *