درمان دارویی پوکی استخوان یا استئوپوروز چیست – قسمت دوم

توسط admin, اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

از مهمترین داروهایی که از آنها در درمان پوکی استخوان استفاده میشود بیس فسفونات ها هستند. بیس فسفونات ها مانع بازجذب کلسیم از استخوان ها به توسط سلول های استئوکلاست میشوند. مهمترین این داروها عبارتند از:

آلندرونات

آلندرونات  Alendronate جزو دسته بیس فسفونات ها Bisphosphonate است. از آن با نام  تجاری فوزاماکس Fosamax هم در پیشگیری و هم در درمان پوکی استخوان در زنان و مردان استفاده میشود. آلندورنات در درمان پوکی استخوان ناشی از مصرف  کورتون هم موثر است. مصرف آلندرونات میتواند تراکم استخوان را افزایش داده و احتمال بروز شکستگی استخوان لگن و ستون مهره را کاهش میدهد.

این دارو را میتوان بصورت قرص های  ۱۰ میلیگرمی روزانه و یا قرص های ۷۰ میلیگرمی هفتگی مصرف  کرد. آلندرونات را باید صبح ها بلافاصله بعد از بلند شدن از خواب و با شکم  خالی و با یک لیوان پر از آب خورد و تا نیم ساعت بعد از مصرف آن نباید چیز  دیگری خورده شود. در این نیم ساعت بیمار باید در حالت نشسته و یا سرپا باشد

ریزدرونات

ریزدرونات داروی دیگر از خانواده بیس فسفونات ها است. از ریزدرونات Risedronate با  نام تجاری فوزاماکس هم در پیشگیری و هم در درمان پوکی استخوان در  زنام و مردان استفاده میشود. ریزدرونات در درمان پوکی استخوان ناشی از مصرف کورتون هم موثر است.این دارو میتواند تراکم استخوان را افزایش داده و احتمال بروز شکستگی در ستون مهره و لگن را کاهش میدهد.

ریزدورنات را میتوان بصورت قرص های ۵ میلیگرمی روزانه و یا قرص های ۳۵  میلیگرمی هفتگی و یا قرص های ۱۵۰ میلیگرمی ماهانه مصرف کرد. طریقه مصرف آن  مانند آلندورنات است.

مهمترین عوارض احتمالی مصرف بیس فسفونات ها درد استخوان، مفصل یا عضله و تهوع، مشکل بلع، سوزش سر سینه و زخم معده است.

زولدرونیک اسید

زولدرونیک اسید Zoledronic acid  با نام تجاری رکلاست Reclast از دیگر داروهای  خانواده بیس فسفونات است که در درمان پوکی استخوان بکار میرود. این دارو  تزریقی است و بصورت سالی یک بار استفاده میشود. زولدرونیک اسید میتواند تراکم استخوان را افزایش داده و احتمال بروز شکستگی در ستون مهره و لگن را کاهش میدهد.

آمپول های ۵ میلیگرمی این دارو بصورت تزریقی و در عرض ۱۵ دقیقه تزریق میشود. قبل از تزریق این دارو باید با اندازه گیری سطح کراتینین و کلسیم خون از طبیعی بودن آنها مطمئن شد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *