درمان جراحی خراب شدن (دژنرسانس) دیسک بین مهره ای

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درمان جراحی خراب شدن

در بیماران مبتلا به درد کمر ناشی از خراب شدن دیسک بین مهره ای تا حد امکان باید از عمل جراحی دوری کرد، بسیاری از این بیماران، از بیماری های روانی مانند افسردگی رنج می برند، با این حال اگر تمام اقدامات غیر جراحی انجام شد و مؤثر واقع نشد بیمار را می توان کاندید عمل جراحی کرد (در این مورد حداقل یک سال صبر می کنیم).

در بیماران مبتلا به درد کمر رادیکولار (دردی که به زیر زانو تیر می کشد) حدقل سه ماه درمان غیر جراحی انجام می دهیم و اگر بیمار بعد از سه ماه همچنان از بی حسی و درد پا شکایت داشت کاندید عمل جراحی دیسککتومی می باشد.

جراحی باعث درمان قطعی نمی شود و صرفاً باعث از بین رفتن درد می گردد. جراحی نه می تواند سیر بیماری که منجر به فتق دیسک شده را متوقف کند و نه فقرات را به حالت عادی قبل از فتق دیسک بر می گرداند.

بعد از جراحی نیز بیمار باید به مکانیک طبیعی بدن توجه داشته باشد و وضعیت گیری طبیعی داشته باشد. تا حد امکان، باید از فعالیت هایی نظیر خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین، پرهیز شود. اگر بیمار به طور صحیح جهت عمل جراحی انتخاب شده باشد می توان تا ۹۰ درصد انتظار کاهش درد، بعد از عمل را داشت. با عمل جراحی، کاهش درد را بیشتر در اندام تحتانی خواهیم داشت و ممکن است درد کمر کاهش نیابد. جراحی اورژانس صرفاً در صورت وجود Cauda Equina Syndrome همراه با مشکل روده ای یا مثانه ای اندیکاسیون می یابد.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *