درمان جراحی تنگی کانال نخاعی گردن

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

درمان جراحی تنگی کانال نخاعی گردن

در حالت معمولی فضایی که در درون ستون مهره به نخاع اختصاص داده شده یعنی کانال نخاعی بیش از اندازه مورد نیاز نخاع است. در ابتدای تنگ شدن این کانال تا وقتی فشاری به نخاع وارد نشده مشکلی برای بیمار ایجاد نمیشود. وقتی شدت تنگی بیشتر شده و از اطراف بر روی نخاع فشار وارد شد علائمی ظاهر میشود. این فشار بر روی نخاع و ایجاد مشکلات در آن را میلوپاتی Myelopathy میگویند.

تنگی کانال نخاعی گردن

نخاع ستونی متشکل از رشته ها و سلول های عصبی فراوان است که درون لوله ای استخوانی به نام ستون فقرات قرار گرفته است. به هر علتی که این لوله استخوانی تنگ شود میتواند نخاع را تحت فشار قرار دهد. وقتی این تنگی در ستون مهره گردنی ایجاد شود آن را تنگی کانال نخاعی گردنی Cervical spinal stenosis میگویند.

روش های جراحی تنگی کانال نخاعی گردن

روش‌های مختلفی برای انجام جراحی وجود دارد که هدف هر یک از این تکنیک‌های جراحی برداشتن فشار و گشاد کردن کانال نخاعی جهت آزاد سازی هر چه بیشتر طناب نخاعی است.

  • لامینوپلاستی

یک گزینه برای برداشتن فشار از روی اعصاب نخاعی در طول چند مهره‌ی گردنی، لامینوپلاستی است. لامینوپلاستی از طریق ایجاد برشی در پشت گردن صورت می‌گیرد که در آن به جای برداشتن استخوان‌ها و دیگر بافت‌هایی که فشار را ایجاد کرده‌اند، قسمتی از لامینا که جزئی از ساختار استخوانی خلف مهره‌ها است، در سمت راست و چپ برش می‌خورد. این امر سبب ایجاد یک لولا در یک سمت لامینا و یک حفره در سمت دیگر آن می‌شود و در نتیجه فضا برای طناب نخاعی افزایش می‌یابد و از فشار وارد بر روی آن کاسته می‌شود. همچنین یک Spacer از جنس استخوان، فلز یا پلاستیک برای باز نگهداشتن فضای مذکور توسط جراح تعبیه می‌شود.

در صورت فتق دیسک باید آن را هم خارج کرد (دیسکتومی) تا فضای بیشتری را برای کانال نخاعی فراهم نمود. در برخی موارد برای ایجاد فضای بیشتر نیاز به گشاد کردن فورامن نیز می‌باشد.

  • فورامینوتومی

فورامینوتومی به تکنیک‌های جراحی اطلاق می‌شود که برای گشاد کردن فورامن استفاده می‌گردند. در این جراحی، کانال نخاعی را گشاد کرده تا از فشار بر روی اعصاب نخاعی کاسته شود .

در این روش جراح، یک برش در پشت گردن ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از یک دریل (Burr) لایه‌های استخوانی را از سطح داخلی مفصل صفحه‌ای مهره بر می‌دارد. این امر سبب گشاد شدن فورامن عصبی خواهد شد. در انتها ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم به جای خود بازگردانده می‌شوند. بعد از جراحی برای قرار گرفتن گردن در موقعیت مناسب، به بیمار توصیه می‌شود که از یقه‌های گردنی استفاده کند. در بیمارانی که این مشکل در چند مهره وجود دارد نیاز به انجام فیوژن همراه با گرافت‌های استخوانی بوده تا پایداری مهره‌ها بر روی یکدیگر افزایش یابد.

منبع: ایران ارتوپد ، دکتر شریفی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *