درمان بیماری شوئرمن

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

بیماری شوئرمن کیفوز سینه ای در جوانان می باشد .علت نامشخص است اما گاهی با سابقه خانوادگی رخ می دهد . در این بیماری دیسک بین مهره ای کاهش ارتفاع پیدا می کند و مهره ها نیز کوهی شکل می شوند که در مجموع باعث کیفوز انعطاف پذیری می شود. در تعریف نوع تیپ آن حداقل کوهی شدن سه مهره مجاور بیش از ۵ درجه لازم است . سر و گردن در وضیعت غیر طبیعی و رو به جلو قرار می گیرند .سن شروع بیماری بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی است اما در هر سنی از نوجوانی می تواند رخ دهد . شیوع آن در دختران بیش از پسران است . در بسیاری از بیماران درد شکایت اصلی است .

تشخیص بیماری شوئرمن:

شکایت بیماران درد و بدشکلی است . بسیاری از والدین به علت قوز کردن فرزند خود به هنگام مطالعه یا غذا خوردن وی را نزد پزشک می آورند .

مراجعه بموقع در کنترل انحناء و جلوگیری از عوارض آن بسیار حائز اهمیت است .در بسیاری از موارد علت دردهای گردن و شانه نیز مربوط به کیفوز بیماران است که بایستی مورد توچه قرار گیرد.

معاینه فیزیکی بیماری شوئرمن:

یک معاینه کلی از سلامتی بیمار و سایر قسمتهای بدن ضروری است .معاینه کامل در ارزیابی نوع کیفوز و نحوه برخورد با آن ضروری است .

مشاهده بیمار :

مشاهده بیمار از بغل انحنا را نشان می دهد . از پشت که به بیمار بنگرید نیز انحنای اسکولیوز همراه ممکن است و جود داشته باشد .به نحوه قرار گیری سر روی تنه نیز باید دقت کرد .

تست خم شدن رو به جلوی آدامز :

بیمار از کمر به طرف جلو خم می شود . بدین ترتیب انحنای کیفوز بهتر مشخصص می گردد.

لمس :

لمس عضلات پاراورتبرال و ناهنجاریهای ستون فقرات در تشخیص کمک کننده است گاه در بیماران شوئرمن درد در لمس وجود دارد و گاه سفتی عضلات پنجه غازی پا نیز مشهود است.

حرکت :

حرکت در جهات مختلف ستون فقرات بررسی می شود . حرکت غیر مترقبه مورد توجه قرار می گیرد و بدشکلی کیفوز و میزان سفتی انحنا نیز در همین حرکات مشخص می شود .

معاینه عصبی بیماری شوئرمن:

یک معاینه عصبی کامل در بیمار ضروری است . درد ، بی حسی ، کرختی ، سوزن سوزن شدن اندام باید مورد توجه باشد . حس اندام و عملکرد حرکتی بایستی بررسی گردد .اسپاسم عضلانی ، تغییرات اداری و مدفوعی نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

تصویر برداری :

رادیوگرافی بیمار بایستی در حالت ایستاده و به شکلی که سر مستقیم و دستها خم شده و آرنج رو به جلو قرارمی گیرد انجام شود . گاه برای بررسی انعطاف کیفوز از رادیوگرافی خوابیده یا بصورت خمیده به عقب استفاده می شود. با روش زاویه cobb میزان کیفوز اندازه گیری می شود .

در صورت شک به مشکلات نخاعی یا بصورت نیاز به جراحی mri درخواست می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *