درمان برجستگی کنار انگشت کوچک پا ( بونیونت)

توسط admin, اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

 بونیونت Bunionette  (بونیونِت) به معنای بونیون کوچک است. بونیون برجستگی است که در کنار داخلیمفصل شست بعضی افراد بوجود میاید و بونیونت برجستگی است که در لبه کناری مفصل انگشت کوچک پا ایجاد میشود.

به این بیماری بونیون خیاط ها هم میگویند. قبلا خیاط ها مدت های زیادی بصورت چهار زانو بر روی زمین می نشستند و به همین خاطر لبه خارجی پای آنها به زمین فشرده میشد. بر اثر این فشار ممتد بتدریج لبه خارجی پا برجسته شده و این مشکل بوجود میامد.

آناتومی

بونیونت در محلی ایجاد میشود که انگشت کوچک پا به کف پا متصل میشود. این ناحیه در واقع مفصلی است که به آن مفصل متاتارسوفالانژیالMetatarsophalangeal joint میگویند. متاتارس ها پنج استخوان بلند در کف پا هستند و منظور از فالانژ ها استخوان های کوچکی هستند که بند های انگشتان را تشکیل میدهند. همه انگشتان سه فالاتژ دارند بجز شست پا که دو بند و در نتیجه دو فالانژ دارد.

علت بونیونت

بونیونت در واقع برجستگی است که بر روی سر استخوان متاتارس پنجم پا در محلی که با بند اول انگشت پنجم مفصل میشود بوجود میاید و علت اصلی آن فشارهای ممتدی است که به این ناحیه وارد میشود.

معمول ترین فشار وارده به این تاحیه فشار کفش تنگ به پنجه پا است. در بعضی افراد در سنین بعد از بلوغ پنج پا به تدریج پهن میشود و این پنجه پهن وقتی با یک کفش تنگ مواجه میشود فشار مداوم و ممتد کفش موجب برجستگی بونیونت میگردد. این فشار موجب میشود پوست تحت فشار قرار گرفته و برجسته شده و بعد از مدتی دردناک شود. اگر در زیر پوست تحت فشار، استخوانقدری برجستگی هم داشته باشد فشاری که به پوست وارد میشود باز هم بیشتر میگردد. در این موارد پوست بین استخوان و کفش فشرده شده و آزرده میشود.

علائم بونیونت

مهمترین علائم بونیونت برجستگی در لبه خارجی پا در محل اتصال به انگشت پنجم است. پوست ناحیه برجسته و کلفت و گاهی دردناک میشود. تشخیص این بیماری به توسط معاینه پزشک داده میشود. ممکن است در رادیوگرافی سادهاز کف پای بیمار تغییراتی در استخوان های پنجه پا دیده شود.

درمان بونیونت

درمان این بیماری در اکثر اوقات با پوشیدن کفشی که پنج پهن تری داشته باشد میسر میشود.گذاشتن پد های نرم بر روی پرجستگی میتواند درد بیمار را کاهش دهد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *