درمان اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

درمان اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

به انحنای غیر طبیعی ستون فقرات که کمی قبل از بلوغ ایجاد می شود، اسکولیوز گفته می شود . هنوز علت مشخصی برای این بیماری بیان نشده است، اگر چه این بیماری ممکن است با بیماری هایی نظیر فلج مغزی و دیستروفی عضلانی هم همراه باشد.

درمان قطعی اسکولیوز و انحراف ستون فقرات

درمان قطعی بیماری مستلزم همکاری صمیمانه خود بیمار است. تغییر عادت در طرز نشستن غلط ، استفاده از قوزبند، فیزیوتراپی جهت رفع ضعف عضلات ستون فقرات که می تواند عامل ایجاد کننده باشد، از درمانهای طبی است.در صورتی که بیماری آنچنان پیشرفت کرده باشد که باعث بروز علائم حسی و حرکتی در اندامها، اشکالات تنفسی و یا تغییر شکل شدید ستون فقرات باشد ممکن است جراحی در درمان کمک کننده باشد.

کودکانی که اسکولیوز خفیف در آنها تشخیص داده می شود، باید تحت مراقبت قرار بگیرند و هر چند وقت یک بار، عکسبرداری با اشعه ایکس برایشان انجام گیرد تا اگر بیماریشان در حال وخیم شدن می باشد، اقدامات درمانی لازم برایشان صورت گیرد.

در بسیاری از موارد خفیف، هیچ گونه درمانی برای این دسته از کودکان لازم نیست.
در برخی موارد عده ای از کودکان نیازمند استفاده از بریس می باشند تا روند پیشروی بیماری را آهسته کند.
عده بسیار اندکی هم که شرایط بسیار وخیمی دارند، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند تا ستون مهره آنها به حالت مستقیم و صاف دربیاید.

در موارد انحنای شدید ستون فقرات جراحی صورت می گیرد. هدف از جراحی برطرف کردن کامل انحنای ستون مهره ها نیست، بلکه اقدامی است در جهت جلوگیری از بدتر شدن حالت ستون مهره های کودک.
در طی جراحی، ایمپلنت هایی در بدن فرد جا گذاشته می شود تا به او در قرارگیری صحیح ستون مهره ها کمک کند.

منبع: پزشک ستون فقرات ، تبیان


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *