درمان آرتروز مچ پا وشکستگی مچ پا

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

تغییر شکل شدید سطح هر مفصلی اگر شدید باشد میتواند موجب آرتروز و ساییدگی شود. این  ساییدگی به علت حرکت سطوح مفصلی بر روی یکدیگر بوجود میاید. ساییدگی ایجاد درد و تورم  و محدودیت حرکتی کرده و با شدت گرفتن این علائم بیمار نیاز به درمان دارد. در ابتدا  که علائم بیمار کم است میتوان درد وی را با استفاده از اقداماتی مانند کاهش فعالیت  های بدنی، گرم کردن محل درد و استفاده از داروهای ضد التهابی کاهش  داد ولی آرتروز یک بیماری پیشرونده است.

با  شدت گرفتن آرتروز بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا میکند.  وقتی آرتروز مچ پا بسیار شدید شده و به درمان های طبی جواب نمیدهد بهترین جراحی برای  آن آرترودز Arthrodesis یا فیوژن یا خشک کردن مفصل است. در این نوع عمل  جراحی دو استخوانی را که سطح مفصلی آنها تخریب شده و سایش آنها بر روی یکدیگر موجب  درد میشود به یکدیگر متصل میکنند تا دیگر حرکتی در بین آنها وجود نداشته باشد.

این عمل جراحی گرچه درد را از بین میبرد ولی حرکات مچ پا را هم تا حدود زیادی  محدود میکند.

عمل جراحی دیگری که میتوان به این بیماران توصیه کرد تعویض مفصل  مچ پا است. در این نوع از عمل جراحی سطوح مفصلی برداشته شده و با سطوح مصنوعی جایگزین  میشوند که معمولا از جنس فلز هستند. این نوع عمل جراحی درد بیمار را از بین برده وحرکات  مچ پای بیمار را هم حفظ میکند. البته موفقیت عمل جراحی تعویض مفصل مچ پا به اندازه  موفقیت عمل جراحی تعویض مفصل  ران یا زانو نیست.

پزشک معالج با در نظر گرفتن شرایط بیمار بهترین نوع درمان را به  وی پیشنهاد میکند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *