درمان آرتروز زانو با سلول درمانی

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

درمان آرتروز زانو با سلول درمانی تا ۶۰ درصد در بهبود درد و ۵۰ درصد با بهبود عملکرد همراه بوده و میزان پاسخگویی ۵۰ درصد است و بسیاری از بیمارانی که قادر به راه رفتن نبودند حالا می توانند مدت زیادی راه بروند و شاهد تغییرات مثبتی در خود هستند.

 

آرتروزمفصل زانو، شایعترین بیماری تخریبی ازمیان مفاصل بدن است که فاز اول این طرح بر روی شش نفر از افرادی که دچار آرتروز زانوی شدید بوده و کاندید جراحی تعویض مفصل بودند، انجام شد و سلامت آن به اثبات رسید.
در فاز دوم تحقیقات بر روی ۴۸ نفر، طی دو سال و نیم انجام شد که برای این طرح دو گروه شاهد که در داخل استخوانش دارونما تزریق شد و گروه کنترل که برای آنها داروی اصلی تزریق شد، انتخاب شدند.
در فواصل زمانی مختلف بین ۱۲ تا ۱۴ ماه پس از تزریق، این بیماران معاینه شدند و داده ها حاکی از آن بود که در ۶۰ درصد موارد بهبود درد و در ۵۰ درصد بهبود عملکرد داشته ایم و میزان پاسخگویی ۵۰ درصد است.

بهبود زانودرد تا شش ماه بعد از سلول درمانی

بهترین سن برای درمان آرتروز زانو با استفاده از سلول های بنیادی ۱۸ تا ۶۵ سال است چون فرآیند استخوان سازی در افراد ۶۵ سال به بالا کند می شود، برای سلول درمانی آرتروز، از مغز استخوان بیمار سلول های بنیادی غضروف ساز گرفته می شود و طی ۴ تا ۶ هفته در آزمایشگاه کشت داده می شود و در دو مرحله به مفصل زانو تزریق می شود.

بهبودی نیز اغلب پس از ۶ ماه حاصل می شود که می توان نتایج آن را در تصویربرداری با «سی تی اسکن»، MRI و رفتار حرکتی بیمار به خوبی مشاهده کرد.

میزان پاسخ سلول درمانی در افراد مبتلا، به نوع استفاده دوباره فرد از زانویش دارد و به طور مثال کسی که روی زانویش فشار بیاورد دوباره غضروف از بین می رود و شاید این نوع درمان دوام کمتری برایش داشته باشد.

آرتروز بافت غضروفی بیمار به تدریج از دست می رود اما سلول درمانی توانایی خود را در کاهش مشکلات حرکتی و درد ناشی از آن در افراد مبتلا نشان داده است.
هر چیز میزان تخریب زانو کمترباشد، پاسخ بهتری خواهیم گرفت، افزود: در مرحله یک و دو ابتلا به آرتروز افراد متوجه نمی شوند و مرحله ۳ بهترین زمان برای سلول درمانی است اما در مرحله چهار به شرط اینکه ساییدگی زانو شدید نباشد می توان سلول درمانی را برایشان انجام داد.

برای درمان زانودرد هر نوع بیماری زمانی که سن افراد کمتر باشد میزان پاسخگویی بیشتر است چون سلول های مغز استخوان جوانتر هستند و تکثیر بهتر انجام می شود.
مهم ترین مزیت سلول درمانی، سلامت و اطمینان از درمان است چون سلول های بنیادی از بدن خود بیمار گرفته و با کنترل و دقت خاصی کشت داده می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *