درمانی ارزان برای کمر درد

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

امروزه کمردرد به قدری شایع شده که اکثریت قریب به اتفاق مراجعه کنندگان به مطب‌های متخصصان مغز و اعصاب را شامل می‌ شود. در این میان، خانم‌ها  بیشتر از آقایان به علت کمردرد و پادردهای دیسکی به پزشک مراجعه می ‌کنند.  وقتی به آنها می ‌گوییم که مبتلا به دررفتگی یا پارگی دیسک شده‌اید، ناراحت می ‌شوند و با تعجب می‌ گویند: “ما تا حالا هیچ مشکلی نداشته ایم.”

پاسخ این است که مگر دیسک باید به شما اطلاع‌ دهد؟

مگر شما همه نکات توصیه شده برای حفظ سلامت ستون فقرات‌تان را انجام داده‌اید؟!

شما که در خانواده‌تان (برادر، خواهر، پدر و مادر) سابقه ابتلا به بیماری دیسک وجود داشته و احتمال بیشتری به دلیل زمینه مثبت ارثی دارید، چگونه از  مبتلا شدن پیشگیری می ‌کنید؟

شما باید درباره پدیده‌های طبیعی زندگی‌تان دقیق باشید. نشستن، ایستادن، راه رفتن ، خوابیدن و همه اعمالی که انجام می ‌دهید، باید به طور صحیح برنامه‌ریزی شوند تا صدمه ای به ستون فقرات شما وارد نشود.

دقت کنید طوری بنشینید که کمرتان با لگن زاویه ۹۰ درجه بسازد و حتما مفصل زانو بالاتر از مفصل ران باشد. کف صندلی شما باید سفت و پشت آن سخت باشد. اگر مدت طولانی می‌ نشینید، گودی کمرتان را با بالشی پُر نمایید و از زیر پایی استفاده کنید.

بهتر است پس از مدت طولانی نشستن، بلند شوید، کمی حرکت کنید و دوباره بنشینید.  صندلی خود را طوری انتخاب کنید که جایی برای گذاشتن دست‌ها داشته باشد یا  دست‌ها را روی میز قرار دهید تا نیروهای وارد به زمین را از این طریق منحرف سازید و همه آنها را روی کمرتان متمرکز نکنید.

درباره ایستادن باید علاوه بر ستون فقرات، به فکر سلامت رگ‌های پایتان نیز باشید تا در ایستادن‌های طولانی‌، خون در آنها ساکن نشود و دردسر نسازد.

اگر می‌ خواهید به مشکلات دیسک مبتلا نشوید حتما زیرپایی کوچکی بردارید و هر  از گاهی پای راست و چپ را روی آن بگذارید. با این کار، خم ستون فقرات را  تغییر می ‌دهید و آن را از فشار رها می‌ کنید.

کفش مناسب بپوشید که پاشنه سه یا پنج سانتی‌متری داشته باشد و هرگز از کفش‌های پاشنه بلند یا کاملا تخت استفاده نکنید.

ایستادن غلط در خانم‌ها، به خصوص هنگام جارو زدن دیده می ‌شود. نمی ‌دانم چه  اصراری است که با فشار زیاد خلاف پرزهای فرش را جارو می‌ کنید! یا مدت  طولانی در حالت خم به جلو و قوز کرده، جارو می ‌زنید. اگر روزی یک ربع به این شیوه ی غلط، ‌کار انجام بدهید، موفق خواهید شد به دیسک‌هایتان آسیب جدی بزنید.

به نظر شما با این همه بلایی که سر ستون فقرات‌تان می‌ آورید، انتظار سلامت، توقع بی ‌جایی نیست؟!

در آخر هم توصیه می کنم که از توالت فرنگی استفاده کنید و این فرهنگ صحیح را جا بیندازید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *