درد گردن چگونه تشخیص داده می شودودرمان آن چیست؟

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درد گردن Cervical Pain ) Neck Pain ) یک بیماری شایع است. درد گردن، به علت ناراحتی در هر یک از ساختارهای گردن ( عضلات، اعصاب، استخوان (مهره) و دیسک های بین استخوان ها ) می باشد. اگردرد گردن شامل مشکل در اعصاب باشد شما ممکن است بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوی خود، دست و یا در جای دیگر احساس کنید نمونه هایی از شرایط معمول که باعث درد گردن می شود شامل بیماریهای ( دیسک دژنراتیو، فشار گردن، فتق دیسک ) می باشد. درد گردن می تواند از عفونت های مشترک، از جمله عفونت ویروس گلو که منجر به تورم غدد لنفاوی و درد گردن می شود. درد گردن نیز می تواند از عفونت های نادری مانند سل گردن، عفونت استخوان های ستون فقرات در گردن ( استئومیلیت و التهاب دیسک سپتیک ) و مننژیت ( اغلب همراه با سفتی گردن ) ایجاد شود گردن درد نیز می تواند از شرایطی که مستقیماً بر عضلات گردن اثر دارد مانند فیبرومیالژیا و درد روماتیسمی ماهیچه ها بوجود آید. عوامل خطرساز برای درد گردن عبارت از آسیب ناشی از مشارکت در ورزش، تصادفات موتور خودرو، گاو و یا اسب سواری و غیره می باشد برای پیشگیری از درد گردن در این زمینه باید عضلات گردن با تمرینات ورزشی مناسب تقویت شود.

یک علت شایع درد گردن فشار عضلانی یا کششی است که معمولاً با فعالیت هایی مانند:

خم شدن روی میز برای ساعت ها وضعیت قرارگیری بد، در حال تماشای تلویزیون و یا خواندن قرار داشتن وضعیت مانیتور کامپیوتر شما بیش از حد بالا یا خیلی پایین خوابیدن در وضعیتی ناراحت کننده پیچش و چرخش گردن به شیوه ای نامطلوب در ورزش کردن تصادفات یا سقوط می تواند صدمات شدید گردن از قبیل ( شکستگی مهره، شلاق زدن، آسیب های رگ های خونی و حتی فلج ) شود.

علل دیگر درد گردن عبارتند از:

آرتروز گردن و یا اسپوندیلوز پارگی دیسک شکستگی های کوچک ستون فقرات در اثر پوکی استخوان تنگی نخاعی ( تنگی کانال نخاعی ) رگ به رگ شدن سرطان در ستون فقرات

علائم دیگر همراه با درد گردن چیست؟

درد گردن معمولا با درد کسل کننده همراه است. گاهی اوقات درد در گردن با حرکت گردن یا چرخاندن سر بدتر می شود. دیگر نشانه های مرتبط با برخی از انواع درد گردن شامل ( بی حسی، سوزن سوزن شدن، حساسیت به لمس، درد ناگهانی شدید و تیز، احساس پری، اشکال در بلع، ضربان، سرگیجه یا سبکی سر و تورم گره های لنفاوی ) می باشد. گردن درد نیز می تواند با سردرد، درد صورت، درد شانه، بی حسی بازو یا سوزن سوزن شدن ( پارستزی ) اندام فوقانی همراه باشد. گاهی اوقات درد گردن با درد قسمت فوقانی پشت و یا درد کمر همراه است مانند التهاب ستون فقرات ناشی از اسپوندیلیت انکیلوزان که شایع است.

درد گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت درد گردن، بررسی تاریخچه از علائم مهم است که دکتر از محل، شدت، هر گونه صدمه به گردن در گذشته، طول مدت و درخشش درد می پرسد. گردن در حالت استراحت و در حال حرکت مورد بررسی قرارمی گیرد. حساسیت به لمس در هنگام لمس گردن شناسایی می شود. تست های تشخیصی بیشتر برای ارزیابی درد شامل اشعه X، CAT اسکن، اسکن استخوان، آزمایش خون از جمله شمارش کامل سلولهای خونی ( CBC )، اسکن MRI، میلوگرام و تست های الکتریکی مانند الکترومیوگرافی ( EMG ) و آزمون سرعت هدایت عصبی ( NCV ) می باشد.

درمان گردن درد چیست؟

درمان درد گردن، بستگی به علت دقیق آن دارد گزینه های درمانی شامل استراحت، به کاربردن سرما یا گرما، کشش نرم گردن، درمان های فیزیکی ( اولتراسوند، ماساژ، دستکاری )، تزریقات موضعی، بی حس کننده ها و یا کورتیزون، کرم بی حس کننده موضعی، تسکین درد موضعی، شل کننده های عضلانی، ضد دردها و اعمال جراحی می باشد. مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن ( Advil، و موترین  IB) و یا استامینوفن ( تیلنول ) استفاده کنید. استفاده از یخ برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول، سپس از گرما استفاده کنید برای گرما ممکن است از دوش آب گرم، کمپرس گرم یا صفحه گرم استفاده شود. برای جلوگیری از زخمی شدن پوست با صفحه گرم یا کیسه یخ در محل به خواب نروید. فعالیتهای معمولی برای چند روز اول توقف دهید. این به کاهش التهاب کمک می کند. سعی کنید بر روی تشک سفت بخوابید بدون استفاده از بالش یا با استفاده از بالش ویژه گردن. در مورد استفاده از یک گردن بند برا ی تخفیف درد و ناراحتی  از پزشک بپرسید. از یقه برای مدت طولانی استفاده نکنید. انجام این کار می تواند عضلات گردن را ضعیف تر کند. فعالیت های خود را فقط برای چند روز اول کاهش دهید. سپس به آرامی فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید. پس از ۲ تا ۳ هفته، دوباره به آرامی ورزش را آغاز کنید. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما برای شروع کشش و تقویت تمرینات کمک کند. تا زمان بهبودی، ورزش هایی مانند ( آهسته دویدن، فوتبال، گلف، بلند کردن وزنه، دراز و نشست با پاهای مستقیم ) انجام ندهید مگر اینکه دکتر یا فیزیوتراپیست اجازه دهد. جلوگیری از استفاده کردن دو بالش در زیر سر، ممکن است گردن شما را مجبور به خم شدن غیر عادی کرده و درد شدیدتر شود. قرار گرفتن در وضعیت بد می تواند درد را تشدید کند. اجتناب از رانندگی تا زمانی که درد و سفتی برطرف شود. زمانی که شما یک تب و درد سر و گردن همراه با سفتی گردن دارید و نمی توانید چانه خود را به قفسه سینه خود نزدیک کنید. این ممکن است به علت مننژیت باشد. اگر شما علائم و نشانه های حمله قلبی مانند تنگی نفس، عرق کردن، تهوع، استفراغ و یا درد در بازو یا فک داشتید با اورژانس تماس بگیرید. در صورت داشتن علائم زیر با مرکز اورژانس تماس بگیرید علایم بیشتر از یک هفته با قی بماند داشتن بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در دست ها درد گردن شما از سقوط، ضربه و یا آسیب ناشی شده باشد و یا اگر شما نتوانید بازو یا دست خود را حرکت دهید. غدد متورم یا یک توده در گردن باشد. درد شما با مصرف مرتب و بیش از حد دارو بر طرف نشود. مشکل در بلع یا تنفس همراه با درد گردن باشد. درد با دراز کشیدن و یا خواب شما در شب بدتر می شود. درد آنقدر شدید است که راحتی را از شما گرفته است. کنترل ادرار کردن یا اجابت مزاج را از دست بدهید.

پیشگیری از آرتروز گردن

مراحل زیر می تواند به جلوگیری از درد گردن کمک و یا درد گردن شما را بهبود بخشد.   از تکنیک های تمدد اعصاب و ورزش منظم برای جلوگیری از استرس و تنش به عضلات گردن استفاده کنید. تمرینات کششی برای گردن و قسمت بالای بدن به ویژه قبل و بعد از ورزش را یاد بگیرید یک فیزیوتراپیست می تواند به شما آموزش دهد.    در وضعیت خوب قرار گیرید به خصوص اگر در تمام روز پشت یک میز می نشینید مانیتور کامپیوتر خود را در سطح چشم تنظیم کنید.   اطمینان حاصل کنید که بالش شما به درستی و به راحتی از سر و گردن حمایت می کند شما ممکن است به یک بالش ویژه گردن نیاز داشته باشید اطمینان حاصل کنید که تشک شما به اندازه کافی محکم است. اگر شما با یک کامپیوتر کار می کنید گردن خود را هر ساعت یا بیشتر کشش دهید. هنگام خواندن یا موقع تایپ کردن اسناد در میز کار، آنها را در سطح چشم نگهدارید.    هنگام دوچرخه سواری برای جلوگیری از آسیب از کمربند و کلاه ایمنی استفاده کنید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *