درد گردن با انتشار به دست به علت تحریک ریشه های عصبی در نخاع

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

چگونه تحریک ریشه عصبی موجب درد گردن و دست میشود؟

به قسمتی از نخاع که در ستون مهره گردنی قرار دارد نخاع گردنی میگویند. از این قسمت از نخاع اعصابی خارج میشود که به آن ریشه های عصبی میگویند. این ریشه های عصبی بعد از خارج شدن از نخاع به شانه و بازو و کل اندام فوقانی رفته و حس و حرکت آن را تامین میکنند.

ریشه های عصبی در ناحیه گردن به علل مختلفی ممکن است تحت فشار قرار بگیرد و این فشار موجب بروز علائمی مانند درد و اختلال حسی و حرکتی شود.

-دردهایی که به دلیل درگیری شبکه عصبی است که در این حالت نیز درد می تواند به صورت پارستزی باشد و معولاً تشخیص از روی عصب های متعددی است که درگیر می شوند و درگیری در یک عصب نیست مثلاً اولنار و مدین با هم درگیر که دچار ضعف یا از بین رفتن حس در مسیر عصب می شود.

-براکیال نورایتیس: که از تشخیص های مهم در درد اندام فوقانی( گردن و دست) استفاده می شود. سندرمی است که علت اصلی مشخص نشده ولی گفته شده که احتمالاً یک اختلال ویروسی یا التهابی یا اتوایمیون(چون ارثی هم گزارش شده) می باشد. اول مریض دچار درد بیشتر در مسیر ریشه های فوقانی مثلاً C5 و C6 می شود و در عرض یک تا دو هفته به سمت پروگزیمال دست دچار درد شدید می شود و بعد از آن دچار ضعف و آتروفی می شود برای مثال اگر درگیری در C5,C6 باشد ابداکشن دست یا فلکشن آرنج مشکل پیدا می کند. معمولاً با لنفوم دیده می شود ولی می تواند ارثی نیز باشد. خوش خیم است و خود به خود بهبود می یابد و درمانش، درمان علامتی است ولی در موارد ارثی می تواند بیماری به صورت مکرر تکرار شود.

یکسری دردها به علت گیر افتادن عصب ها هستند مثلاً عصب سوپرااسکپولا می تواند در قسمت بالای شانه گیر بیفتد ولی شایعترین آن کارپال تونل سندرم است.

سندرم کارپال تونل به علت گیر افتادن عصب مدین است هنگام عبور از زیر فلکسور رتیناکلوم . در خانم ها این درگیری شایع تر است . علائمی که می دهد به صورت درد و پارستزی است که در مسیر عصب مدین خصوصاً در کف دست وجود دارد. این ضایعه در مراحل اول یک ضایعه دمیلینه است و ممکن است فقط میلین آسیب ببیند و یک حالت درد و پارستزی در شست و انگشتان ۲ و ۳ ایجاد شود و به خصوص علائم شبانه دارند و ممکن است در اثر این درد و پارستزی از خواب بیدار شوند و شروع به تکان دادن دست خود بکنند. حتی ممکن است این درد تا شانه فرد نیز منتشر شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *