درد و بیماری های آرنج – آرنج تنیس بازان

توسط admin, اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۷

حرکات آرنج

حرکات آرنج عبارتند از:

خم و راست کردن که دامنه ی آن از صفر تا ۱۵۰ درجه است.

۱- حرکات چرخشی که موقعی که آرنج ۹۰ درجه خم شده باشد می توان ساعد را ۹۰ درجه به داخل و ۹۰ درجه به خارج بچرخانید.

معاینه بیماری های آرنج

فرد مبتلا به بیماری آرنج تنیس بازان ممکن است از درد آرنج، محدودیت حرکات مفصلی، تغییر شکل، ضعف و به ندرت قفل شدن آرنج شکایت داشته باشد. درد ممکن است مربوط به آرنج باشد و یا از شانه و گردن و دست به آرنج انتشار یافته باشد. از بیماری که از درد آرنج شکایت دارد، باید درباره ناراحتی های شانه، گردن و دستها نیز سؤال شود و معاینه این قسمت ها به عمل آید. علاوه بر آن با توجه به اینکه نوروپاتیهای فشاری در اطراف آرنج شایع است معاینه دقیق عصبی در اندام مبتلا ضروری است. حال مخواهیم علت درد آرنج و چگونگی درمان آنها را برسی کنیم.

در مشاهده بیماری آرنج تنیس بازان ، وجود تغییر شکل آرنج، تورم مفصل و آتروفی عضلانی باید یادداشت شود. در حالی که بیمار ایستاده است و اندام بالایی در امتداد پهلوها آویزان است زاویه بین بازو و ساعد اندازه گیری و با طرف مقابل مقایسه و یادداشت می شود.

در لمس بیماری آرنج تنیس بازان، نقاط حساس و دردناک، وجود مایع در مفصل یا کیستهای اطراف آن و وضعیت مثلث سطح خلفی آرنج معاینه و یادداشت می شوود.

معاینه حرکات بیماری آرنج تنیس بازان، دامنه حرکات اکتیو و پاسیو مفصل، چه خم و راست کردن و چه حرکات چرخشی اندازه گیری و یادداشت می شود.

تشخیص بیماری های آرنج

برای تشخیص بیماری های آرنج، پرتونگاری روبرو و نیمرخ ضروری است و پزشکی که تجربه کافی ندارد (به خصوص در کودکان) باید پرتونگاری طرف سالم را هم برای مقایسه انجام دهد.

بیماری های آرنج (آرنج تنیس بازان)

علت بیماری آرنج تنیس بازان که شایع ترین عارضه دردناک آرنج است به خوبی معلوم نیست. التهاب زایده اپی کندیل خارجی بازو گرچه به آرنج تنیس بازان معروف است ولی کمتر در آن ها دیده شده و بیشتر نزد خانمهای خانه دار و افرادی که کار سنگین دستی دارند مشاهده می شود.

ضربه های مکرر و خفیف سبب پارگی مختصر مبدأ عضلات اکستانسور و سوپیناتور به خصوص عضله اکستانسور کارپی رادیالیس برویس شده و پس از التیام پارگی چسبندگی در آن ناحیه (اپی کندیل خارجی هومروس) ایجاد می شود. در گروه کوچکی از بیماران مبتلا به آرنج تنیس بازان گیر کردن شاخه عمقی عصب رادیال در چسبندگی های التیامی در ناحیه زیر آرنج نیز به وجود می آید که این حالت به نام سندرم تونل رادیال نامیده می شود.

نشانه های بیماری های آرنج (آرنج تنیس بازان)

بیماری آرنج تنیس بازان به ندرت به صورت حاد و ناگهای بروز می کند بلکه غالباً به صورت درد خفیفی است که به تدریج شدت می یابد. ناراحتی بیمار مبتلا به آرنج تنیس بازان ضمن انجام بعضی کارها مثل سفت کردن شیر آب، چرخاندن دستگیره برای باز کردن در، چای ریختن و غیره شدت می یابد. گاه درد به بالا و پایین آرنج نیز انتشار پیدا کرده و ممکن است باعث اشتباه تشخیصی شود.

روش های درمان

به صورت تقریبی ۸۰ تا ۹۵ درصد از بیماران با کمک درمان های بدون جراحی بهبود می یابند.
اولین قدم برای درمان درد آرنج استراحت دادن به مفصل بازو است. این بدان معنی است که باید برای مدت چند هفته از انجام فعالیت ها وورزش هایی که باعث ایجاد فشار روی آرنج می شود، خودداری کنید.
مصرف داروهایی مانند آسپیرین وایبوپروفن باعث کاهش درد والتهابات می شود.
درصورتیکه شما ورزش هایی که ازراکت استفاده می شود، انجام می دهید پزشک از شما درخواست می کند برای متناسب بودن راکت با دست شما حتما آن را کنترل کنید. استفاده از راکت های محکم باعث جلوگیری از ایجاد فشار بروی ساعد می شود. این به این معنی است که هنگام استفاده از راکت ماهیچه های ساعد به سختی کار نمی کنند. در صورتیکه از راکت هایی در اندازه بزرگ استفاده می کنید برای جلوگیری از بروز علائم آن را با راکت های کوچکتر تعویض کنید.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *