درد ناشی از آرتروز زانو

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

گاهی بیماری آنقدر شدید و دردناک می‌شود که روند زندگی انسان مختل و امکان حرکت از او گرفته می‌شود و حتی به جراحی هم نیاز پیدا می‌کند.

بیماری آرتروز زانو نامی آشنا برای همه ماست. بیماری‌ای که شاخص‌ترین علامتش درد است و اغلب هم گریبان افراد میانسال را می‌گیرد و گاهی این درد آن قدر شدید است که فرد را خانه‌نشین می‌کند. به این ترتیب کیفیت زندگی بشدت پایین می آید و نتیجه ای هم جز افسردگی برای بیمار نخواهد داشت. گرچه آرتروز در همه مفاصل ممکن است دیده شود، ولی شایع ترین مکان آن در زانوهاست، زیرا این مفصل پرکارترین و پرتحمل ترین مفصل است، به طوری که همیشه باید فشار های ناشی از برداشتن اجسام سنگین یا فشار ناشی از وزن را تحمل کند. ناگفته پیداست رعایت نکاتی در طول زندگی می تواند مانع بروز این بیماری در میانسالی شود.

 آرتروز زانو مختص افراد میانسال است؟

آرتروز زانو در جوان ها نیز دیده می شود. بعضی از بیماری های ژنتیکی و زمینه ای یا پارگی رباط ها و مینیسک می تواند به آرتروز منجر شود، ولی اغلب مبتلایان در دهه چهارم و پنجم زندگی خود قرار دارند. این بیماری ارتباط مستقیم با سن و عادات غلط حرکتی در طول زندگی دارد. اگر به اطراف خود با دقت توجه کنید، می بینید اغلب کسانی که از درد زانو یا آرتروز شکایت می کنند، زنان با وزن بالا هستند. وزن زیاد افراد از دلایل شاخص برای بروز آرتروز در سن بالاست.

 فرد میانسالی که دچار درد زانو می شود، آرتروز دارد؟
البته باید عوامل جنبی را در نظر گرفت، ولی می توان گفت اولین علامت آرتروز، زانو درد است؛ دردی که چندان به درمان پاسخ نمی دهد. اگر آرتروز در جوانی رخ داده باشد، با برطرف کردن عامل می توان از پیشروی بیماری و درد جلوگیری کرد، ولی در مراحل پیشرفته نمی توان کار چندانی برای بیمار انجام داد. با تشدید آرتروز، مفصل ها خشک و بی حرکت می شود و فرد بسختی می تواند قدم بردارد و اغلب بیماران صبح هنگام یا بعد از نشستن طولانی دچار خشکی مفصل شده و نمی توانند بخوبی قدم بردارند و ممکن است این خشکی مفصل تا ۲۰ دقیقه هم طول بکشد.

چگونه می توان از این بیماری جلوگیری کرد؟

آرتروز درمان ندارد، بنابراین از همین حالا باید از مفاصلمان مراقبت کنیم تا در آینده به این بیماری مبتلا نشویم. مهم ترین راه پیشگیری یا ممانعت از پیشرفت، کاهش وزن است. وزن بدن فشار مکانیکال به مفاصل وارد می کند. این فشار مفاصل را ساییده و از بین می برد. افرادی که به کارهای سنگین اشتغال دارند نیز بیشتر در معرض آرتروز هستند. توصیه می شود تا حد امکان از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید یا از یک وسیله کمکی برای بلند کردن آنها استفاده کنید. سعی کنید چهار زانو ننشینید. نشستن روی مبل یا صندلی که ارتفاع آن با قد و جثه شما مطابقت دارد مانع فشار روی مفصل می شود، بخصوص برای بیمارانی که آرتروز پیشرفته دارند، خوابیدن روی تخت و استفاده از صندلی یا توالت فرنگی کمک زیادی به کاهش درد و جلوگیری از پیشروی بیماری می کند. همچنین این افراد باید روی صندلی نماز بخوانند و از خم و راست شدن زیاد اجتناب کنند. بیماران یا حتی افراد سالم باید عضلات پا را تقویت کنند. ورزش و تقویت عضلات چهار سر ران از مفصل محافظت می کند. ناهنجاری هایی مانند پاپرانتزی یا پاضربدری باید سریع تر جراحی و اصلاح شود، زیرا این شرایط سن بروز آرتروز را بشدت کاهش می دهد. برخی از افراد برای کاهش  از زانوبند استفاده می کنند. استفاده طولانی مدت از زانوبند موجب کاهش حرکت مفصل و تحلیل عضلات خواهد شد. استفاده از زانوبند باید محدود و کوتاه مدت باشد. همچنین بهترین کفش برای همه افراد کفش های راحتی است که پاشنه آنها ۳ سانتی متر باشد.

پیاده روی چطور؟
پیاده روی برای جلوگیری ازخشکی مفصل بسیار کمک کننده است، اما باید دقت کنید روی سطح صاف قدم بردارید و از رفتن به کوه یا مکان هایی که سربالایی یا سراشیبی هستند، جدا پرهیز کنید.

اعمال جراحی که برای آرتروز انجام می شوند، کدامند؟
درمان های جراحی آخرین اقدامی است که صورت می گیرد؛ درمان ها معمولا غیرجراحی و فقط برای بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی بیمار است، ولی گاهی مفاصل آن قدر خرد و ساییده شده اند که واقعا ادامه زندگی را برای بیمار غیرقابل تحمل کرده اند. در این مواقع با توجه به شدت عارضه می توان با آرتروسکوپی یا تعویض مفصل مشکل بیمار را حل کرد.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *