درد شانه و دلایل آن

توسط admin, خرداد ۳, ۱۳۹۷

درد شانه و دلایل آن

اکثرا مشکلات شانه ناحیه محدودی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و بطور نسبی مدت زمان کوتاهی نیز فرد درگیر آن است. اما گاهی اوقات درد شانه ممکن است در ارتباط با بیماری دیگری مثل روماتوئید آرتریت، پوکی استخوان ، بیماری اسپوندیلوآرتروپاتی و یا پلی میالژیا روماتیکا (PMR) باشد. احتمال اینکه پوکی استخوان منجر به شانه درد شود کمتر است اما گاهی می تواند بدنبال صدمات قبلی شانه بیاید.
شانه چگونه کار می کند؟
شانه متحرک ترین مفصل بدن است. مفصل اصلی شانه (مفصل گلنوهومرال) به شکل گوی و کاسه است که اجازه می دهد دامنه وسیعی از حرکات انجام شود. این مفصل بوسیله بافت فیبری سختی به نام کپسول احاطه شده که به نگهداشتن مفصل با هم کمک می کند. لایه داخلی کپسول (سینوویوم) مایعی تولید می کند که غضروف را تغذیه کرده و حرکت مفصل را روان می کند. یک گروه چهارتایی از عضلات و تاندونهای آنها (تاندون rotator cuff )را تشکیل می دهند که به حرکت و نگهداشتن مفصل در کنار هم کمک می کند.
همچنین مفصل کوچکتری به نام مفصل آکرومیوکلاویکولار در بالای تیغه شانه در محل اتصال به ترقوه وجود دارد.

دلایل شانه درد

دلایل ممکن برای شانه درد عبارت است از:
-التهاب و صدمه ماهیچه ها و تاندون های اطراف شانه
-التهاب در بورسا (کیسه ای حاوی مایع محافظت کننده از تاندون ها) که به طور معمول به ماهیچه ها و تاندون ها اجازه می دهد بر روی استخوان های شانه به نرمی حرکت کنند.
-آسیب استخوان ها و غضروف ها که می تواند ناشی از آرتریت باشد.
-شانه درد همیشه بدلیل وجود مشکل در مفصل شانه نیست. بعنوان مثال، مشکلات گردن می تواند باعث ایجاد دردی شود که در سرتاسر تیغه شانه یا قسمت بالای بازوی بیرونی احساس شود (به درد ارجاعی معروف است). اگر در شانه احساس سوزن سوزن شدن می کنید به احتمال زیاد ناشی از وجود مشکلی در گردنتان است.
منبع: جامعه مجازی طب فیزیکی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *