درد شانه (سندرم شانه ای دستی)

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

درد شانه

سندرم شانه ای دستی یک ناراحتی دردناک شانه است که با درد شانه، تورم و محدودیت حرکات انگشتان دست همراه است.

علت درد شانه (سندرم شانه ای دستی)

سندرم شانه ای دستی در حقیقت بازتابی از CRPS است و ممکن است متعاقب بیماریهای دردناک شانه و یا بیماریهایی که درد آنها به شانه انتقال می یابد، مثل انفارکتوس میوکارد، پلورزی، سایر ضایعات دردناک داخل قفسه صدری، پارگی دیسک بین مهره ای گردن و استئوآرتریت گردن به وجود آید. گاه علت بیماری به خوبی معلوم نیست.

نشانه های درد شانه (سندرم شانه ای دستی)

درد شانه و محدودیت حرکات شانه همراه با درد، محدودیت حرکات مفصلی انگشتان و تورم منتشر که گوده نمی گذارد از علایم برجسته سندرم شانه ای دستی است این علایم ممکن است به طور حاد و یا تدریجی خودنمایی کند. علایم بیماری سندرم شانه ای دستی ممکن است در دست و شانه به طور همزمان و یا یکی قبل از دیگری تظاهر کند. علایم سندرم شانه ای دستی غالباً ۳-۶ ماه به تددریج بهبود می آیند. آتروفی دست و محدودیت حرکات مفصلی و تغییر شکل ناشی از آن (فلکسیون مفاصل P.I.P و D.I.P و اکستانسیون مفاصل متاکارپوفالنژیال) بتدریج و ظرف ۱-۲ سال بر طرف می شود. تغییر شکل مفصلی ممکن است برای همیشه بر جای بماند.

پیش آگهی بیماری سندرم شانه ای دستی روی هم رفته خوب است، گرچه بهبودی تدریجی و طولانی است. بیماران عصبی به علت درد شانه، همکاری های لازم در حرکت درمانی را نکرده که منجر به تغییر شکل مفاصل آن ها می گردد.

نشانه های رادیولوژیک درد شانه (سندرم شانه ای دستی)

استئوپروز در استخوان های مجاور مفصلی وجود دارد، ولی تغییرات مرضی در مفاصل دیده نمی شود

درمان درد شانه (سندرم شانه ای دستی)

۱- تجویز داروهای مسکن و ضدالتهابی غیر استروئیدی در درمان سندرم شانه ای دستی و درد شانه موثر است.

۲- فیزیوتراپی: حرکات اکتیو و پاسیو مفاصل شانه و انگشتان دست باید به صورت ملایم و مداوم انجام گیرد. قبل از انجام این حرکات، برای درمان درد شانه ممکن است برحسب تحمل بیمار از سرمان و یا گرمای موضعی استفاده نمود.

۳- در بعضی بلوک کردن شبکه سمپاتیک گردن و یا شبکه بازویی در درمان درد شانه و سندرم شانه ای دستی از موارد مؤثر است.

منبع: کتاب درسنامه ارتوپدی و شکستگی ها


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *