درد سیاتیک و درد تیرکشنده لگن

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

درد سیاتیک و درد تیرکشنده لگن

دردهای سیاتیک، دردهای تیرکشنده‌ای است که در اندام تحتانی و پاها احساس می‌شود که ناشی از فشار روی عصب سیاتیک است. این فشار در ناحیه ریشه‌های عصب سیاتیک یعنی جایی که عصب از نخاع جدا می‌شود احساس می‌شود ؛ بدین ترتیب که این فشار از بین مهره‌های کمری عبور کرده، فضای داخل لگن را طی می‌کند، از بین عضلات کف لگن خارج می‌شود و در ادامه از پشت ران به طرف پایین حرکت می‌کند.

در هر نقطه‌ای از این مسیر اگر به هر علتی عصب تحت فشار قرار بگیرد دردهای سیاتیک احساس می‌شود. فتق دیسک در ناحیه کمر می‌تواند روی ریشه‌های عصب فشار وارد کند، وجود تومور در داخل ناحیه لگن می‌تواند عصب را تحت تأثیر قرار دهد و همچنین انقباض عضلات کف لگن نیز باعث فشار روی عصب می‌شود.

علائم درد عصب سیاتیک

دردهای تیرکشنده که به پا منتهی می‌شوند و بیماران از آن به حالت برق گرفتگی از پشت لگن تا پاشنه پا اشاره می‌کنند یا می‌گویند که احساس فرو رفتن میله داغی در ناحیه پا را دارند. با توجه به اینکه این فشار به چه میزان باشد و کدام قسمت از عصب یا ریشه‌های عصب را درگیر کرده باشد مسیر احساس درد و کیفیت درد می‌تواند متفاوت باشد. گاهی این درد در پشت ران تا زانو و گاهی هم تا پاشنه پا احساس می‌شود که البته از نظر حسی، اختلال حسی در پوست، پا را نیز به صورت‌های مختلف بروز می‌دهد.

احساس سوزن سوزن شدن در قسمت‌هایی از پا، احساس گرفتگی و بی‌حسی یا احساس سوزشی مثل ریختن آب جوش بر روی قسمتی از پا، احساس یخ کردگی و سرما در بخشی از پا نیز از جمله علائمی است که حسب میزان فشار روی عصب توسط بیمار احساس می‌شود.

منبع: فارس نیوز


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *