درد دست و درمان جراحی آن

توسط admin, خرداد ۱۰, ۱۳۹۷

درد دست

بیماری‌های مچ دست، بیماری‌های متفاوتی هستند که شایع‌ترین آنها مواردی هستند که با بافت نرم، عصب، عضله و تاندون مرتبطند.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مچ دست التهاب تاندون‌ها است که به علت استفاده بیش از حد یا غلط از دست اتفاق می‌افتد.

کسانی که بار و وسایل‌های بیش از حد تحمل، حمل می‌کنند یا ورزشکاران حرفه‌ای که به طور مرتب با وسایل ورزشی به طور غلط تمرین می‌کنند دچار التهاب تاندون‌های مچ دست می‌شوند.این استفاده غلط می‌تواند به صورت ضایعات عصبی مچ دست نیز خود را نشان دهد.

به عنوان مثال در خانم‌های میانسال با سابقه کار فراوان یا تایپ مکرر یا بیماری‌ زمینه‌ای دیابت یا تیروئید می تواند علائم درگیری عصبی -به علت تنگی کانال مچ دست – آشکار شود و به صورت درد شبانه و گزگز انگشتان در مراحل اولیه خود را نشان دهد.

بیماری‌های تاندونی اغلب با حرکت انگشت دست، درد بیشتری پیدا می‌کنند.

شکستگی مچ دست جزء شایع‌ترین شکستگی‌های بدن است که می‌تواند هم در افراد جوان دیده شود و هم در افراد پیر البته با زمینه پوکی استخوان.

در مورد شکستگی‌های مچ دست باید به یاد داشت که به علت نقش کلیدی دست در زندگی روزمره لازم است تشخیص و تمام مراحل درمان از گچ‌گیری گرفته تا جراحی، تحت نظر متخصصان این رشته انجام شود.

جراحی دست

دو وضعيت اصلى براى اندام فوقانى تعريف شده است: ۱. وضعيت عملکردي: در اين وضعيت اندام فوقانى بهترين حالت را براى رسيدن به دهان، پرينه، براى چنگ‌زدن و فشاردادن دارد. در اين وضعيت آرنج در يک زاويهٔ مستقيم يا نزديک آن بوده، ساعد در حالت خنثى (وضعيتى بين سوپيناسيون و پروناسيون) قرار داشته، مچ ۳۰ْ اکستانسيون داشته و انگشتان خم شده‌اند. در هنگام آتل‌بندي، آرترودز، تنودز يا ساير حالاتى که احتمال خطر خشکى مفاصل وجود دارد، بايد دست را در اين وضعيت ثابت کرد.

۲. وضعيت استراحت: در اين حالت مچ خم شده، انگشتان اکستانسيون يافته، ساعت معمولاً در حالت پروناسيون بوده و آرنج ممکن است در حالت اکستانسيون باشد. پس از صدمات و فلج و درد، اندام بدون اراده در اين وضعيت قرار مى‌گيرد و از اين رو به آن وضعيت آسيب نيز گفته مى‌شود.

منبع:فارس نیوز ویستا


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *