جراحی نوین لیزر نوکلئوپلاستی در درمان دیسک کمر و گردن

توسط admin, اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

 لیزر نوکلئوپلاستی دیسک کمر و گردن: جراحی نوین در درمان دیسکهای کمر و گردن

مقدمه

دانش جراحی در دنیا همچنان در حال پیشرفت میباشد . امروزه تلاش جراحان بر آن است تا جائیکه ممکن است از شدت آسیب به بدن در حین جراحی کاسته شود تا از عوارض بعد از جراحی (درد ، التهاب و …..) پیشگیری شود . به همین دلیل جراحی ها به سمت روشهای کم تهاجمی می روند و کاربرد دوربین ها و عکسبرداری در جراحی بیش از پیش افزایش یافته تا در عملهایی که نیازی به باز کردن بدن بیمار نیست استفاده شود .

درد کمر و گردن یک بیماری شایع و ناتوان کننده می باشد . نوکلئوپلاستی دیسک روشی کم تهاجمی برایدرمان دیسکهای کمر و گردن می باشد . البته این تکنیک فقط جهت دیسکهایی که بیرون زدگی کوچکی دارند (پروترود) نه بیرون زدگی کامل (اکسترود) به کار می رود . در بسیاری از موارد همین بیرون زدگی کوچک باعث ایجاد دردهای طاقت فرسا میشود . تا قبل از ابداع تکنیک نوکلئوپلاستی ، جهت درمان این بیماران فقط از روشهای محافظه کارانه (دارویی و فیزیوتراپی) استفاده می شد و در صورت جراحی باز نتیجه عمل مایوس کننده بود . در حال حاضر شماری از بیماران در درمان محافظه کارانه طولانی با شکست مواجه میشوند و با جراحی به عنوان آخرین توسل مواجه می گردند ، روش نوکلئوپلاستی دیسک گزینه بسیار خوبی برای حداقل تهاجم میباشد .

در صورتیکه بیمار با روشهای محافظه کارانه بعد از ۳ الی ۴ هفته بهبود نیابد ، کاندید عمل جراحی نوکلئوپلاستی می گردد .بیمارانیکه کاندید این جراحی نمی توانند باشند :

-کاهش بیش از ۵۰ درصد ارتفاع دیسک  – بیرون زدگی کامل دیسک

تنگی کانال نخاع-عفونت (عمومی ، موضعی)-تومور-ضایعه طناب مرکزی

البته همیشه جراح تصمیم گیرنده برای نوع اقدام جراحی میباشد .

روش جراحی نوکلئوپلاستی

ابزار مورد نیاز : در این روش از دستگاهی به نام کوبلاتور و یک نوع قلم مخصوص نوکلئوپلاستی  استفاده می شود .بیمار در این روش معمولا نیازی به بستری قبل از عمل و بعد از عمل ندارد و به صورت سرپایی عمل می شود . همچنین نیاز به بیهوشی در این تکنیک نیست و بیمار با بی حسی موضعی ، جراحی می شود .جراح بعد از بی حسی موضعی با استفاده از قلم مخصوص تحت فلوروسکوپی (عکسبرداری) وارد هسته دیسک مورد نظر شده و تعداد ۶ الی ۸ کانال در آن ایجاد می کند . این کانالها ایجاد خلاءدر دیسک کرده و باعث برگشت دیسک بیرون زده خواهد شد . کاهش درد بیمار دقیقا بعد از عمل شروع شده و تا یک ماه بعد از عمل به حداکثر کاهش خود خواهد رسید . اثر بخشی این روش بیش از ۸۰ درصد موارد می باشد که در جراحی دیسک به عنوان درجه عالی در نظر گرفته میشود .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *