جراحی شکستگی مچ دست و گچ گیری

توسط admin, اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

شکستگی استخوان های ساعد در نزدیکی مچ را شکستگی کالیس مینامند. این شکستگی ها در غالب موارد فقط نیاز به گچ گیری دارند و یا بعد از جااندازی بسته گچ گیری میشوند. با این حال در مواردی که جابجایی قطعات شکسته شده زیاد بوده و یا شکستگی ناپایدار باشد نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

در عمل جراحی این شکستگی ها، بعد از جااندازی قطعات شکسته شده برای تثبت شکستگی از پین یا اکسترنال فیکساتور و یا از پیچ و پلاک استفاده میشود. در پایان جراحی دست و مچ و ساعد بیمار را در یک آتل میگذارند. هدف از این آتل حمایت مچ دست و کمک به جوش خوردن زخم و کاهش تورم است. این آتل معمولا چند روز باقی مانده و سپس خارج میشود. در صورتیکه تورم مچ دست دیر خوب شود ممکن است پزشک ترجیح دهد تا دست مدت بیشتری در آتل باقی بماند. در مواردی که برای جراحی دست از پیچ و پلاک استفاده شده باشد معمولا بعد از خارج کردن دست از آتل، گچ گیری انجام نمیشود. در این بیماران حرکات مچ دست معمولا چند روز بعد از جراحی شروع میشود ولی وقتی از پین و یا اکسترنال فیکساتور استفاده شود این حرکات بعد از خروج وسایل که معمولا در هفته ۶-۴ است شروع میگردد.

در مواردی که برای تثبیت شکستگی کالیس از پین به تنهایی استفاده شده باشد پزشک معالج در اطاق عمل دست را در یک آتل گچی قرار میدهد و یا ممکن است از یک گچ کامل به دور دست استفاده کند. در صورت استفاده از آتل معمولا آتل در هفته اول یا دوم خارج شده و دست بطور کامل در گچ گذاشته میشود. در هر دو حالت چه زمانی که در اطاق عمل از گچ استفاده شود و چه زمانی که اول از آتل استفاده شده و بعد از مدتی آتل با گچ جایگزین شود معمولا گچ بعد از گذشت شش هفته از زمان جراحی از دست خارج میگردد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *