جراحی شکستگی مهره

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

جراحی شکستگی مهره

یکی از مواردی که بیماران برای درمان شکستگی مهره نیاز به عمل جراحی دارند وقتی است که قطعات شکسته شده مهره موجب شوند قسمت اعظم کانال نخاعی بسته شود. کانال نخاعی همانطور که از اسمش پیداست محلی است که نخاع در آن قرار دارد. شکستگی ممکن است چنان شدید باشد که قطعات شکسته شده به داخل این کانال جابجا شده و نخاع را تحت فشار قرار دهند. تشخیص این وضعیت معمولا با استفاده از سی تی اسکن انجام میشود.

بعد از سی تی اسکنی که از مهره های ناحیه شکستگی بیمار به عمل می آید مشخص می شود که قطعات شکسته شده دچار جابجایی زیادی شده و نخاع را تحت فشار قرار داده اند. درمان بیمار با استفاده از عمل جراحی انجام می شود.

انواع روش های جراحی شکستگی مهره

روش های جراحی مختلفی در درمان شکستگی مهره ها بکار میرود ولی یکی از متداول ترین روش هایی که در مورد این بیمار هم انجام شده است کارگذاری پیچ های بخصوصی در جسم مهره های بالا و پایین مهره شکسته شده است که به آنها پیچ های پدیکولر Pedicular screw میگویند. در مهره بالایی مهره شکسته شده دو عدد و در مهره پایینی مهره شکسته شده هم دو عدد از این پیچ ها گذاشته میشود. سپس پزشک جراح و متخصص ارتوپد با دور کردن پیچ های بالایی و پایینی مهره های بالایی و پایینی مهره شکسته شده را هم از یکدیگر دور میکند. با دور شده این مهره ها از هم، قطعات شکسته شده و جابجا شده مهره جااندازی شده و مهره تا حدود زیادی شکل اولیه خود را مجددا بدست میاورد.

پیچ ها و مهره ها به توسط گیره ها و میله های بخصوصی در جای خود ثابت باقی میمانند تا وضعیت مهره ها و شکستگی را در همان وضعیت نگه دارند. سپس پزشک جراح در اطراف این مهره ها استخوان هایی را بصورت پیوندی قرار میدهد تا مهره ها را به یکدیگر جوش بدهد.

منبع: ایران ارتوپد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *