جراحی دیسک کمر به روش آندوسکوپی

توسط admin, اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

عمل جراحي ديسک کمربه روش آندوسکوپی

امروز روش هاي کم تهاجمي در درمان جراحي هاي اعضاي مختلف بدن به عنوان روش هاي ترجيحي مطرح است. از جمله روش هاي کم تهاجمي در ستون فقرات که تحت عنوان MISS مطرح است ؛ آندوسکوپي ديسک کمر است.

آندوسکوپي ديسک کمرچيست ؟

آندوسکوپ وسيله اي است که مي توان با آن مهره ها و بافت هاي اطراف ديسک را بدون ايجاد شکاف در ناحيه کمر با بزرگ نمايي مشخص به طور مستقيم ديد و به وسيله ي آن مي توان قسمتي از ديسک را که عامل فشار بر روي عصب است ، خارج کرد.

مزاياي آندوسکوپي


در روش آندوسکوپي ، شانس چسبندگي بعد از عمل، عفونت، خونريزي و دردهاي مزمن به دنبال خارج کردن کامل ديسک که در عمل جراحي باز انجام مي شود، بسيار کمتر است. برگشت بيمار به کار روزمره و عادي سريع تر است و شانس بهبودي ديسک در آندوسکوپي ۹۱ درصد است. درصورتي که در جراحي حدود ۸۶ درصد است. در عمل جراحي دیسک کمر براي دسترسي به ديسک کمر قسمتي از استخوان مهره به اجبار برداشته مي شود، در صورتي که در آندوسکوپي هيچ قسمتي از استخوان برداشته نمي شود. آندوسکوپي ديسک مهره با بي حسي موضعي انجام مي شود به همين علت عوارض مربوط به بيهوشي عمومي مانند جراحي رايج وجود ندارد . شکاف آندسکوپي حداکثر در ۱-۰/۵ سانتي متر است که ازنظر زيبايي نيز حائز اهميت است و مي توان بيمار را همان روز از بيمارستان و يا کلينيک ترخيص کرد. در صورتي که در عمل جراحي دیسک کمر شکاف بزرگي در ناحيه کمر ايجاد مي شود آندوسکوپي به صورت سرپايي انجام مي شود و نيازي به بستري در کلينيک نخواهد بود.

چه بيماراني مي توانند از اين نوع عمل استفاده کنند؟

بيماراني که دچار ديسک منفرد و يا حتي متعدد هستند ولي دچار تنگي کانال نخاعي يا آرتروز پيشرفته نبوده و ديسک پاره شده در ناحيه پشت مهره قرار نگرفته باشد، مي توانند از اين نوع عمل استفاده کنند.آم آر آي جديد شما همراه با نتايج معاينه شما توسط پزشک کلينيک بررسي مي شود و در صورت داشتن شرايط لازم مي توانيد اين عمل را انجام دهيد.

بعد از عمل ، بيمار چه مدت نياز به استراحت دارد؟

مدت استراحت بعد از عمل آندوسکوپي به مراتب کمتر از عمل جراحي باز است و حدود دو هفته کافي است.
عوارض آندوسکوپي
عوارض آندوسکوپي بسيار کم (چهاردرصد)است و شايع ترين عارضه آن گز گز و درد ناحيه اعصاب بين مهره اي است که حداکثر ۱۵-۵ درصد موارد گزارش شده است که به طور خود به خود در طي چند هفته از بين خواهد رفت.


انجام اين عمل به چه صورت خواهد بود؟

ابتدا با استفاده از سي تي اسکن محل دقيق ورود آندوسکوپ تعيين شده، بعد از انجام بي حسي موضعي با ايجاد شکاف (۸ ميلي متر)در اين ناحيه آندوسکوپ وارد سوراخ بين مهره اي مي شود و با ديد مستقيم در مانيتور قسمتي از ديسک که به ريشه عصب فشار آورده ، خارج مي شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *