جراحی در درمان شکستگی استخوان ترقوه

توسط admin, خرداد ۲, ۱۳۹۷

جراحی در درمان شکستگی استخوان ترقوه

ترقوه استخوانی در قدام کتف در دو طرف می‌باشد . این استخوان بازو را در هر طرف به تنه وصل می‌کند و از یک سو به استخوان جناغ در وسط قفسه سینه و از سوی دیگر به زائده هایی از استخوان کتف روی سر استخوان بازو متصل می‌شود . این استخوان در شانه هر دو طرف زیر پوست به دست خورده و رویت می‌شود و در شکل دهی نمای ظاهری بالاتنه و زیبایی آن نقش مؤثری دارد .

علت شکستگی استخوان ترقوه

این استخوان در قدام کتف در دو طرف و در زیر پوست قرار دارد . ضربه مستقیم به کتف روی استخوان ترقوه مانند سقوط اشیای سنگین روی آن می‌تواند باعث شکستگی این استخوان گردد. علت شایع دیگر برای شکستگی استخوان ترقوه سقوط روی دست‌های باز می‌باشد .انتقال نیرو از دست و از طریق اندام فوقانی به مفصل شانه و کتف می‌تواند باعث تجمع نیرو در استخوان ترقوه و شکستگی آن گردد. سقوط مستقیم بر روی خود شانه از علل دیگر شکستگی استخوان ترقوه می‌باشد .

عمل جراحی در شکستگی استخوان ترقوه

امروزه نسبت به گذشته تمایل بیشتری برای جراحی در شکستگی استخوان ترقوه وجود دارد . در برخی شرایط به علت نتایج نامطلوب درمان غیر جراحی ، عمل جراحی قویا پیشنهاد می‌شود. در مواردی که جابه‌جایی دو قطعه شکسته زیاد باشد، جوش خوردن شکستگی به علت فاصله بین این دو قطعه ممکن است با تأخیر زیاد همراه بوده یا به طور کامل مختل گردد. در این موارد پس از جوش خوردن، برجستگی قطعات استخوانی زیر پوست باعث تحریک پوست شده و آزاردهندة خواهد بود .گاهی دو قطعه شکستگی استخوان ترقوه روی هم آمده و هم‌پوشانی پیدا می‌کنند . اگر این میزان زیاد باشد ، با تأخیر یا عدم جوش خوردن شکستگی روبه‌رو خواهیم بود و در صورت جوش خوردن کمربند شانه‌ای در سمت مبتلا کوتاه شده با ضعف با ناراحتی همراه خواهد بود .
از مواردی دیگری که عمل جراحی برای شکستگی استخوان ترقوه نیاز است ، شکستگی در انتهای خارجی این استخوان می‌باشد. در این موارد اتصالات لیگامانی دو قطعه شکسته باعث جابجایی دو قطعه نسبت به هم و ایجاد فاصله بین این دو قطعه شده و شکستگی جوش نخواهد خورد .

در مواردی ذیل نیز برای درمانی شکستگی ترقوه نیاز به عمل جراحی می‌باشد :

*شکستگی از نوع باز باشد ( یعنی روی پوست ناحیه شکستگی زخم ایجاد شده باشد و شکستگی از طریق این زخم با فضای بیرون ارتباط پیدا کند .)

*شکستگی با آسیب عروق و اعصاب همراه باشد .

*شکستگی ترقوه همراه با شکستگی قسمتی از استخوان کتف باشد که به آن گردن استخوان گلنوئید می‌گویند . ازآنجاکه بازو از طریق این دو اتصال ( ترقوه و گردن استخوان گلنوئید ) به تنه به وصل می‌شود ، شکستگی هر دو استخوان باعث جدا شدن کامل ارتباط استخوانی بازو به تنه شده و جابه‌جایی روزافزون قطعات منجر به عدم جوش خوردن شکستگی‌ها خواهد شد .

برای جراحی شکستگی ترقوه، تحت بیهوشی عمومی قطعات شکسته استخوان ترقوه جفت شده و با پیچ و پلاک فیکس می‌گردد. حرکات اندام فوقانی بلافاصله پس از جراحی تشویق شده ولی انجام فعالیت‌های سنگین به بعد از جوش خوردن شکستگی موکول می‌شود . جوش خوردن کامل شکستگی به طور متوسط دو ماه به‌طول می‌انجامد . جای برش جراحی در قدام کتف در معرض دید بوده و پلاک استفاده شده در لمس به دست می‌خورد .به همین علت انداختن کیف روی شانه یا تکیه دادن اجسام روی کتف می‌تواند آزاردهنده باشد .لذا معمولاً پس از مدتی بیماران نسبت به خارج کردن پیچ و پلاک ابراز تمایل می‌کنند .
منبع: وب سایت تخصصی بیماریهای دست


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *