جراحی بسته مفاصل و دیسک کمر

توسط admin, اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

يكي از اين متدهاي جديد روش جراحي بسته مفاصل (ماكس اسپاين) است.

روش جراحي بسته مفاصل كه به آن آرتروسكوپي هم مي‌گوييم، اولين بار سال ۱۹۱۸ انجام شد به‌طوري كه يك جراح عمومي با يك لاپاراسكوپ اين عمل را انجام داد. حتي در آن موقع اين جراح توانست با اين روش از ۲۱ پارگي ديسك، ۱۸ تاي آن را تشخيص دهد. پس اين روش جديد نيست منتهي چون تا الان فناوري جديدي براي اين كار نداشتيم، مدت‌ها طول كشيد تا آرتروسكوپي جديد با تلويزيون در سال ۱۹۷۸ انجام شود. الان هم ۳۰ سال است كه در اروپا و آمريكا اين روش را به استانداردي كه الان وجود دارد رسانده‌اند و طي ۹ سال روي ۸۰۰ بيمار انجام شده است.

روش جراحي بسته مفاصل

البته زياد درست نيست كه بگوييم جراحي بسته چون در اين روش ستون فقرات ۳ تا ۴ سانت شكاف داده مي‌شود. ولي جالب اين است كه در اين روش از ايمپلنت بين مهره‌ها استفاده مي‌شود يعني ايمپلنت بين دو مهره قرار داده مي‌شود تا مهره‌اي كه روي مهره ‌ديگر افتاده و به ديسك فشار وارد مي‌كند، جا بيفتد و فشار روي عصب نياورد.

این روش به‌علت اينكه به بيومكانيك ستون فقرات آسيب نمي‌رساند ، بسيار با ارزش است.

شيوه عمل جراحي بسته مفاصل

اگر يك بيماري ساده مثل جلو افتادگي ديسك را در نظر بگيريم، روش كار از طريق اين جراحي به اين صورت است كه ايمپلنت مثل يك جك بين ۲ تا مهره قرار مي‌گيرد و بين ۸ تا ۱۴ ميلي‌متر بسته به بيمار، منجر به ايجاد فاصله بين مهره‌ها مي‌شود. در اين حالت ديسك جلو افتاده سر جاي خودش برمي‌گردد.

زمان اين عمل جراحي چقدر است؟

اين عمل ۲۰ دقيقه طول مي‌كشد و در واقع يك عمل سرپايي است. به‌طوري كه بعد از ۲ هفته بيمار مي‌تواند به زندگي عادي خود برگردد. البته بايد بعد از ۴ هفته ورزش‌هاي مخصوص‌اش را انجام دهد.

منظور از سرپايي بودن عمل اين است ،كه بيمار يك صبح تا شب در بيمارستان مي‌ماند همراه با بيهوشي كامل و بعد مرخص مي‌شود.

منبع : فوق تخصص درد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاه شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *